Ana Sayfa | Nerede Ne Meşhur? | Türkiye Seyir Rehberi | İlan Ekle | Konuk Defteri | Anket | Reklam Ajansı     
 
 
  
Çeşme Alaçatı
Hünnap Betül Pansiyon
  Çeşme Alaçatı
Ali Baba Restaurant

 

 

 

AĞVA

İstanbul'un yanı başında, doğanın bütün hünerlerini sergilediği bir yeryüzü cenneti Ağva. Yemyeşil bir ormana yaslanmış, masmavi bir denize yüzünü dönmüş, iki nehir arasında kalmış bir doğa harikasında şehrin karmaşasından çok uzakta rüya gibi bir tatil sizleri bekliyor.

AĞVA TANITIM
İstanbul'a sadece 97 kilometre uzaklıkta bulunan Ağva, bir yanında Yeşilçay, diğer yanında Göksu Dereleri, yeşilin bin bir tonunu içinde barındıran ormanları ve Karadeniz' e bakan altın sarısı kumsallarıyla doğayla kucak kucağa bir tatil yöresidir. Ağva Şile ilçesi sınırlarında kalmakta olup 1992 yılında belediye olan beldedir.Karadeniz ile Akdeniz iklimi arasında geçiş tipi teşkil eden bir iklime sahiptir. Bir tarım ve balıkçılık kasabasından,modern ve albenisi olan bir turizm beldesi haline gelen Ağva;İstanbul'a en yakın,doğayı seven ve farklı güzellikleri yaşamak isteyenler için eşsiz bir alternatif sunuyor.Hem denize girmek, hem de piknik yapmak isterseniz kilimli ve kadırga koylarına gidebilirsiniz.

TARİHİN TANIĞI;AĞVA'NIN TARİHİ GÜZELLİKLERİ
Hititler, Frigler, Romalılar ve Osmanlı gibi bir çok uygarlığın geçiş yeri olan Ağva, Latince bir kelime olup "iki dere arasında kurulmuş köy" anlamına gelmektedir.M.Ö.7. yüzyıla uzanan tarihin bir takım kalıntılarına Ağva'ya bağlı civar köylerde rastlamak mümkündür.Kalem Köy'de Romalılar'a ait kilise kalıntıları ve mezar taşları ,Hacılı Köyü içinde 3.-4.yüzyıl başlarında bulunan Gürlek Mağarası,Hisar tepede bulunan kale kalıntısı, Sungurlu Mahallesi'nde yer alan Dağ Değirmeni önemli buluntulardır.

Denizden bakınca bembeyaz duvaklı bir gelini andıran karadan bakınca da bir ördeği andıran "Gelin Kayası" Ağva'nın açık hava müzesidir.Denizden ve karadan bambaşka bir güzelliğe sahip Gelin Kayası'na gitmek için motorlu bir tekne tutup kıyıyı takip ederek Norveç fiyortlarını andıran Gelin Kayasına ulaşabilirsiniz.

DENİZİN ÇAĞRISI;AĞVA PLAJI
Karadeniz kıyısında kendine özgü eşi benzeri olmayan bir yerdir Ağva. Koy göz alabildiğince bakirdir.Her zaman tertemiz plaja,denize,sımsıcak bir kumsala sahiptir.Yeşilin tonlarıyla,tarihin doğayla,mutluluğun huzurla buluştuğu Ağva Plajı'nda;kimi zaman hareketli ve hırçın, kimi zaman da sakin dalgaları ile denizin keyfi doya doya yaşanır.

DOĞAYLA İÇ İÇE BİR GÜN; AĞVA'DA TREKKİNG KEYFİ
Ağva,etrafında yer alan bakir koylar,adacıklar ve ormanlarla doğallığın içerisinde oksijen oranının çok yüksek olduğu bir bölgedir.Ağva iklimi ve coğrafi konumu nedeniyle doğa yürüyüşü turizmi için çok sayıda parkura sahiptir.Başta Kilimli,korular,şelaleler ve diğer doğa harikaları değişik yürüme parkuru alternatiflerini sunmaktadır.Ayrıca Ağva'nın sırtlarında bulunan kaya oluşumları arasında kısa bir keşif yürüyüşü yapabilirsiniz.

LEZZETİN YOLCULUĞU ; AĞVA'DA YEMEK
Taze ve leziz balık yemek için Ağva gerçekten bulunmaz bir cennet. İsterseniz kendiniz tutabilir, isterseniz satın alabilir ya da restoranların mönülerinden damak tadınıza uygun bir tercih yapabilirsiniz. Ağva'da balık restoranları genelde Yeşilçay Nehri üzerinde bulunmaktadır.Ağva'da balığın dışında tandır kebap, bıldırcın, piliç ve diğer ızgara çeşitlerini bulmak da mümkündür.

AĞVA'YA ULAŞIM
Karayolu: Eğer özel aracınız varsa 3 farklı güzergahtan Ağva'ya ulaşabilirsiniz.

1.Güzergah
Ümraniye-Şile yolunu takip edin. Şile'den sonra, Ağva'ya giden sahil yolunu kullanarak, Kabakoz, İmrenli, Akçakese ve Kurfallı güzergahını izleyin. Toplam bir buçuk saatte Ağva'ya ulaşabilirsiniz.

2.Güzergah
Ümraniye-Şile yolunu takip edin. Şile'ye gelmeden önce Pot Deresi'ni geçtikten hemen sonra sağa dönen yola sapın. Ovacık, İmrendere güzergahını takip ederek, Teke güzergahını izleyebilirsiniz.

3.Güzergah
Ümraniye-Şile yolunu takip edin, Şile'den sonra, Ağva'ya giden dağ yolunu kullanarak, Teke güzergahını izleyebilirsiniz.
Özel aracınız yoksa otobüs ile de ulaşım imkanı vardır.
İstanbul Harem Otogarı'ndan 45 dakika ve 1 saat aralıklar ile Şile-Ağva otobüsleri kalkıyor, aynı yolu kullanarak, önce Şile'ye, sonra Ağva'ya yolcularını güvenle ulaştırıyorlar.

 

 

 

 

  izmir çeşme alaçatı antalya kaş kalkan bodrum kuşadası saklıkent didim marmaris fethiye ayvalık kapadokya alanya fetiye köyceğiz efes
pansiyonlar oteller merkez tatil köyleri konaklama imkanları eğlence merkezleri geziler turlar mekanlar pansiyon otel cafe bar restaurant alışveriş sağlık ve kültür turizm