Ana Sayfa | Nerede Ne Meşhur? | Türkiye Seyir Rehberi | İlan Ekle | Konuk Defteri | Anket | Reklam Ajansı     
 
             
 

 

 

 

Antalya

Baktınız mı uçsuz bucaksız denizi içinize çektiğiniz, temiz havasını solurken mutluluk duyduğunuz, denizi ve güneşiyle büyüleyen, yazın dolup taşan sokaklarının kozmopolitliğine inat buram buram Anadolu kokan bir kent, Antalya. Denizi ve pırıl pırıl güneşinin yanı sıra tarihi güzellikleriyle de insanı büyüleyen turizm kalbi Antalya'dan küçük detaylar;

Antalya Resimleri

Özellikle Mart-Aralık ayları arasında iklimin ve deniz suyu sıcaklığının elverişli olması ile devam eden deniz mevsimi ile turist potansiyelinde sürekli bir artış gözlemlenen Antalya ve çevresinde bulunan antik şehirler, yerli ve yabacı tüm turistlerin ilgisini çekmektedir. Aspendos, Perge, Side gibi Antik Şehirler, ziyaretçi akınına uğramasının yanı sıra, tüm ihtişamı ile şehre ayrı bir güzellik ve hava katıyor. Şelaleler Nehri adına da sahip olan Antalya'da Düden, Manavgat ve Kurşunlu Şelaleleri'nde mola verip, şelalenin huzur veren görüntüsünün hemen yanında bir şeyler atıştırabilirsiniz. Antalya'da sur, kilise, camii, medrese, mescit ve hamamlar Antalya'yı keşfetmek için gidilmesi gerekli yerlerdendir.Perge'de Anadolu'nun en görkemli hamamına gidebilir, Perge surlarını ziyaret edebilir, Anıtsal Çeşme'de soluklanabilirsiniz. Uzunluğu 13 kilometreyi bulan bir kanyonun ağzı olan Saklıkent'e daracık kanyonun içinde uzun yürüyüşler yapabilir, denize girebilirsiniz. Ayrıca eğer Antalya'yı kışın ziyaret edecekseniz, Saklıkent'te Ocak-Mart aylarında en iyi sezonun yaşandığı kayak merkezi vardır. Merkezde bulunan tele-skilerle çıkacağınız doruktan aşağı kendinizi bırakırken, kışın ve kayağın tadını çıkarabilir, tertemiz havayı içinize çekebilirsiniz. Yine yaz tatili haricinde bir sezonda gittiğiniz Antalya'da kültürel olarak yapacağınız gezilerde, Kaleiçi'ne mutlaka uğramalısınız. Antalya'nın tarihi çekirdek kenti olarak tanımlanan Kaleiçi, iki surla çevrilidir. Bergama Krallığı Dönemi'nde yapılan Kaleiçi, özellikle yabancı turistlerin ilgi odağıdır. Roma İmparatoru Hadrianus'un onuruna yaptırılan Hadrianus Kapısı, Hıdırılık Kulesi, Alaeddin Keykubad tarafından 13.yüzyılda yaptırılan 37 metrelik Yivli Minare, Kesik Minare ve Antalya'nın Limanı Kaleiçi'nde görmeniz gereken başlıca eserlerdir. Ana kaynağı Kırkgöz'den gelen suyun döküldüğü yer olan Düden Şelalesi, piknik yapma olanakları ile de ziyaretçilere unutulmaz bir gün geçirmeleri için gereken her türlü olanağı sağlamaktadır. Şehir merkezine 8 kilometre uzaklıkta olan şelale, sıcak yaz günlerinde serinlemek için ideal bir yerdir.

SIRRI ÇÖZÜLEMEYEN TİYATRO; ASPENDOS

Antalya'nın 48 kilometre doğusunda yer alan dünyaca ünlü Aspendos Antik Kenti, Türkiye'nin en iyi korunmuş tiyatrosu unvanına sahiptir. 2. yüzyılda inşa edilen tiyatronun kapasitesi ise 17 bindir. 13. yüzyılda Selçuklular tarafından kervansaray olarak kullanılan, Aspendos, günümüzde, konser, festival gibi organizasyonlara ev sahipliği yapmaktadır. Efsaneye göre Aspendos, Truva Savaşı'ndan sonra Pamphylia'ya gelen kahraman Mopsos liderliğindeki Argive kolonicileri tarafından kurulmuştur. Kendi adına madeni para bastıran ilk şehirlerden biri olan Aspendos, eski çağlarda politik bir güç olarak önemli bir rol oynamıştır. Türkiye'nin en görkemli, aynı zamanda işlevsel açıdan en iyi tasarlanmış ve en eksiksiz Roma tiyatrosu örneği olan Aspendos, yarım daire şeklinde inşa edilmiş. Sahne binası, tiyatronun en dikkat çekici öğelerindendir. Tiyatronun sahip olduğu mimarisinden dolayı elde edilen mükemmel akustiğin sırrı günümüzde bile hala çözülememiştir. Orkestranın ortasında çıkartılan en ufak bir sesin bile en üst galerilerden rahatça duyulabilmesi, teknik ve mimari açıdan bir muamma olarak kalmıştır.

TARİHE SAYGI; ANTALYA MÜZESİ

Antalya Müzesi, görkemli eserlerle donatılmış çok önemli zenginlik kaynaklarımızdan biridir. Müzede kronolojik ya da konularına göre sınıflandırılmış 13 tane salon vardır.Müzede jeolojik zamanlara ait çeşitli fosillerden, M.S. 4. yüzyıla kadar, değişik kültür evrelerini içeren eserler yer alır. Ayrıca müzede, ülkemizde ilk defa uygulanan bir bölüm olan, "Çocuk Müzesi Bölümü" açılmıştır. Çocukların müzelere ilgisini arttırmak için yapılan bu bölümde çocuk oyuncakları, kumbaralar bulunmaktadır.

KEMER

Kemer'de, rüya gibi bir tatilin hemen hemen tüm alternatifleri vardır. Türkiye'nin seçkin tesislerinin bulunduğu bölgede, mavi yolculuk yapabilir, su sporları ve dalış merkezlerinin olanaklarından yararlanarak tatilinizi daha da keyiflendirebilirsiniz. 80'li yılların başına kadar küçük bir köy olan Kemer, zamanla mükemmel koylarının ve kumsallarının keşfedilmesi ile tatil beldelerinin gözdesi konumuna gelmiştir. Kemer'de bulunan antik yapılara yapacağınız ziyaret size Kemer hakkında fazlasıyla bilgi verecektir. M.Ö 7.yüzyılda Rodoslular tarafından kurulan Phaselis, Helenistik Çağ'da kurulmuş olan Antik Olympos Kenti, Noel Baba'nın kemiklerinin bulunduğu Demre, yöre insanlarının yaşam tarzlarını görmek içinse Ay Işığı Yörük Parkı'nı ziyaret edebilirsiniz. Tüm sahil şeridine Avrupa Çevre Koruma Parkı tarafından "Mavi Bayrak" ödülü verilen Kemer'de gönlünüzce denizin ve güneşin tadını çıkartabilirsiniz. Türk ve dünya mutfaklarının en beğenilen yemeklerini bulabileceğiniz Kemer'de, Akdeniz mutfağının, olmazsa olmazı olan balık keyfini de fazlasıyla yaşayabilirsiniz. Akdeniz gözlemesi ve çay ile sabah kahvaltılarını unutulmaz kılabilir, Kemer'de yetiştirilen kavun ve meyvelerin içinde sunulan dondurmalar ile sıcak havayı bir anda unutabilirsiniz.

KAŞ, ALANYA, SİDE

Aile işletmeleri ve küçük işletmelerin bulunduğu Kaş, yaylaları ile ünlüdür. Uçarsu ve Yeşil Göl ziyaret edilmesi gereken yerler arasındadır. Eğer golf sporuna meraklıysanız Antalya'da gitmeniz gereken yer Serik'tir. Burası aynı zamanda doğal dokusu ince kumlu uzun ve derin plajları ile sessiz, sakin bir tatile olanak tanımaktadır.

Türkiye'nin ilk turist çeken antik kentlerinden olan Side'de ise, şehir yaşamından uzak, köy havasında bir tatil geçirebilirsiniz. Side'de gezerken kendinizi yurtdışında bir ülkede hissetmeniz olasıdır. Çünkü Side çarşıda Türkçe konuşan birine rastlama şansınız yok denecek kadar azdır. Turistik bir bölge olmasından ötürü, mağazalardaki satıcıların sizinle İngilizce konuşmasını doğal karşılamalısınız. Küçük pansiyonlarda konaklamak, Side'nin o eşsiz denizinden tüm gün boyunca faydalanmak, antik tiyatro ve tarihi kalıntıları rehber eşliğinde gezerek tarihi biraz olsun anlamak, Side çarşıda bulunan birbirinden ilginç restoranlarda ilginç yemekler ya da yan yana dizilmiş balık restoranlarında eşsiz manzaraya karşı yemek yemek Side'nin sunacağı sayısız güzelliklerden sadece bir kaçıdır.

Antalya'nın meyve üretim deposu olan Alanya ise meşhur Alanya Kalesi ile adeta turist çekim merkezi haline gelmiştir. Dev tesisler, küçük pansiyonlar ve tatil köyleri Alanya'ya renk katar. Gece hayatının da pek çok yere göre canlı olması, bölgeye gelen konukların bir sonraki seferde de Alanya'yı tercih etme nedenleri arasındadır. Aya Yorgi Kilisesi, Alaaddin Camii, Alara Kalesi, Kızılkule, Alarahan, Şarapsa Hanı, Kargıhan önemli turist alanlarından. Damlataş Mağarası ise yoğun olarak ziyaret edilen yerlerdendir. Aynı zamanda Alanya'da Alara çayı üzerinde rafting yapabilmektedir.

TÜRKİYE'NİN EN İHTİŞAMLI OTELLERİNİN EV SAHİBİ;
BELEK

Antalya'nın 40 kilometre uzağında bulunan Belek, zamanla Antalya'dan farklı bir tatil bölgesi olarak anılmaya başlamıştır. Modern otelleri, alış veriş olanakları,keyif alabileceğiniz restoranları ve özellikle dünya standartlarında olan golf tesisleriyle doğa ile sporu, tarih ile dinlenmeyi bir arada sunan tatil bölgelerimizden biridir.Belek, 3 bölgeye ayrılmıştır. Üçkum Tepesi, Taşlıburun ve Belek'in girişine verilen ad olan Kadriye Bölgesi. Belek ile Serik arasında bulunan bölgede ise bir de Boğazkent adı verilen yerleşim alanı vardır. Belek, Türkiye'nin en güzel otellerinin bulunduğu turizm merkezlerinden biri olmakla beraber aynı zamanda da en fazla yatak kapasitesine sahip bölgemizdir. Turizm alanında Antalya'nın gözbebeği konumundadır. Belek'te gün batımında yiyeceğiniz muhteşem balıklar eşliğinde, Belek'in meşhur karpuz, bergamut ve turunç reçellerini deneyebilir ve evinize dönerken bir kavanoz reçel satın alabilirsiniz. Antalya özgü olan bir çok yemeğin de Belek'te tadına bakabilirsiniz. Bunların başında Antalya Piyazı, tahin ve limon suyundan yapılan Hibeş ve yoğurt, et, nohuttan yapılan Kulak Çorbası'nı deneyebilirsiniz.

ANTALYA'DA BALIK ZİYAFETİ

Antalya'da isteğiniz çeşitte ve çoklukta lezzetli yemekleri Kale İçi'nde bulabilirsiniz. Ama tercihiniz balıktan yanaysa Lara ve Yat Limanı'ndaki mekanlarda lezzetli balıklar yiyebilirsiniz.

ANTALYA'YA ULAŞIM

Karayolu:
Antalya Türkiye'nin her yöresi ile karayolu bağlantısına sahiptir. İstanbul ve Ankara gibi büyük merkezlerden karayoluyla bölgeye geliş için en uygun yol, Afyon - Burdur- Antalya yoludur.

Havayolu:
Antalya Havalimanı hizmet vermektedir.

Denizyolu:
Antalya Limanı Türkiye'nin önemli deniz kapısıdır ve liman gelen teknelerin tüm ihtiyaçlarını karşılayabilecek kapasiteye sahiptir.