Ana Sayfa | Nerede Ne Meşhur? | Türkiye Seyir Rehberi | İlan Ekle | Konuk Defteri | Anket | Reklam Ajansı     
 
 
  
Çeşme Alaçatı
Hünnap Betül Pansiyon
  Çeşme Alaçatı
Ali Baba Restaurant

 

 

 

ASSOS

Taş duvarlı evleri ile gizemli bir şekilde sizi sarıp sarmalayan, bir tepe üzerinde boylu boyunca uzanan ve tarihe tanıklık etmiş antik kentinden körfez manzarasını izleyebileceğiniz, yemeğin ardından köy meydanında yudumlayacağınız çayla birlikte tertemiz bir doğa havasını ciğerlerinize çekebileceğiniz bir yerdesiniz. Assos'dasınız.

ASSOS TANITIM
Batı Anadolu'da, Ege kıyılarının,Edremit Körfezi'nde Midilli Adası'nın hemen karşısında;bir zamanlar birbirinden güzel anıtları ile parlak günler yaşamış Assos bu günde denizi,doğası ve tarihi dokusu ile keyifli bir tatil yöresidir. Antik adı Assos olan günümüzdeki adıyla Behramkale Köyü'nün M.Ö 10. yüzyılda Metymna (Midilli) halkı tarafından kurulduğu söylenir. Assos; Lidyalılar'ın, Persler'in, Yunanlılar'ın, Romalılar'ın ve Anadolu Selçukluları'nın hakimiyetlerine boyun eğmiştir. Tarihinin son sayfası olarak da Orhan Gazi zamanında Osmanlı egemenliğinde 600 sene geçirmiştir.

TARİHİN TANIĞI;ASSOS'UN TARİHİ GÜZELLİKLERİ

Assos'da yapılan kazılarda elde edilen buluntular ziyaretçileri geçmişle günümüz arasında tarih kokan bir yolculuğa çıkararak geçmiş medeniyetlerin sahip olduğu tüm ihtişamı gözler önüne serer.
Athena Tapınağı: Athena Tapınağı, M.Ö. 6. yüzyıla tarihlenir. Biga yarımadası ve Edremit Körfezi'ni koruyucu özelliğine bakan bu Dorik tapınak eski ihtişamı ile restore edilmiştir.

Assos Atina tapınağı Anadolu'daki en eski Dorik tarzdaki tapınakların başında gelir.Tapınağın kalıntılarına vuran ay ışığını seyretmek muhteşemdir. Aynı şekilde güneş yavaş yavaş yükselirken şehrin üstünde Edremit Körfezi'nin şahane görüntüsü ile birlikte çok hoş bir uyum yaratır. Tepeden denize doğru Agoralar, bir tiyatro ve bir de Gymnasium görülebilir. Akropol'un kuzey köşesinde, ören yerinin çıkışında 14. yüzyıl, Osmanlı Sultanı 1. Murat zamanında yapılmış olan bir cami vardır. Gözlem alanınızın içerisinde bir köprü ve bir de kale bulunur. Harabelerin alt kısmında ufak ve sevimli bir liman bulunmaktadır.

Hüdavendigar Camii:
Akropolde 14. yüzyılda Sultan Murat Hüdavendigar tarafından bir cami inşa edilmiştir. Cami tek kubbeli ve kare planlıdır. Caminin kapı çerçevesi bir kiliseden alınarak burada kullanılmıştır.Sövenin üzerinde Skamandros şehri yöneticisi Anthimos'un yazdırdığı dini içerikli Yunanca bir yazıt bulunmaktadır.
Surlar ve Nekropol:Kentin çevresi günümüzde de görkemini koruyan 3200 metre uzunluğunda surlarla çevrilidir. Surlar M.Ö. 4. yüzyılda inşa edilmiştir. Kente girişi ve çıkışı sağlayan iki ana kapı bulunmaktadır. Doğu ve Batı kapılarının önündeki alan mezarlık olarak kullanılmıştır. Batı kapısı önünde yer alan ve Nekropol Caddesi olarak adlandırılan taş döşeli yol boyunca uzanan mezarların tarihleri M. Ö. 7. yüzyıldan Roma dönemine kadar gitmektedir. Nekropol'de basit mezarların yanı sıra görkemli anıtsal mezarlar da bulunmaktadır.

Tiyatro:
Assos tiyatrosu tepenin Midilli'ye bakan güney yamacı üzerine kurulmuştur.Üç kademeli yükselen tiyatronun seyirci kapasitesi muhtemelen 2500 kişiden fazla değildir. Tiyatronun proedra olarak adlandırılan en ön sıraları önde gelen görevlilere, rahiplere ve onur konuklarına aittir. Helenistik dönemde tiyatroda tragedya ve komedya oyunları oynanırken geç dönemde tiyatro muhtemelen gladyatör dövüşleri için bir arena olarak kullanılmıştır.
Gymnasion: Assos Gymnasion'u batı kapısı yakınında agoraya giden yol üzerinde yer alır.Ortasında büyük bir avlusu bulunan Gymnasion'un etrafı stoa olarak adlandırılan üzeri kapalı yürüyüş ve dinlenme alanlarıyla çevrilidir. Kuzeydoğu köşesinde bir de hamamı bulunmaktadır.Ayrıca Gymnasion'un altında 9x4 metre boyutlarında bir su sarnıcı vardır. Bizans döneminde Gymnasion'un kuzeydoğu stoasının dışına bir apsis eklenerek avlunun bir kısmı kiliseye çevrilmiştir.

Agora ve civarı:
Agora insanların bir araya geldiği kentin en hareketli yeridir.Assos Agorası kuzey ve güneyde iki stoa ile çevrelenmiştir.Alanın batısında küçük bir tapınak bulunurken doğu yönünde meclis binası vardır.Tapınak, Bizans döneminde kiliseye çevrilmiştir.Stoalar üzeri kapalı yürüyüş ve oturma alanlarıdır. Stoalar toplanmaya uygun korunaklı alanlar olduğundan eğitim alanı olarak da kullanılmaktadır.Güney stoanın batı duvarına bitişik, Heroon adı verilen bir anıtsal mezar bulunur.Bu mezar diğerlerinin aksine kent surlarının içerisinde yer almaktadır.Burada ele geçen yazıtlardan bu anıtsal yapının kent için hayırlı işler yapan Kallisthenes ve Aristias kardeşler için inşa edildiği anlaşılmaktadır.

Bizans Kilisesi:
Kilise, Gymnasion'un güneyinde yer almaktadır. Ancak tamamen tahrip olmuştur. Doğu batı yönünde uzanan kilisenin apsisi önünde adak yazıtı olan bir mozaik bulunmuştur.
Assos (Behramkale İskelesi): Athena Tapınağı'nın yükseldiği tepeden denize bakıldığında antik iskelenin su altındaki kalıntıları rahatlıkla görülebilmektedir.Lesbos (Midilli) ile Assos arasındaki dini ve siyasal bağ düşünüldüğünde buranın işlek bir liman olduğunu tahmin etmek güç değildir. Bugün batık olan antik limanın yerine yapılmış olan iskele , tarihteki eski hareketliliğini kaybetmişse de güzelliğiyle ziyaretçilerini büyülemeye devam etmektedir. İskele, seksenli yıllara kadar palamut sevkıyatında, burada bulunan yapılar da palamut ambarı olarak kullanılmakta iken, günümüzde her ikisi de turizm amaçlı faaliyet göstermektedir.

DENİZİN ÇAĞRISI ; ASSOS KOYLARI
Assos'da denize girmek için çevrede yer alan koylara gidilmektedir. Doğası hiç bozulmamış Sivrice Koyu bunlardan biridir. Burası aynı zamanda Midilli Adası'na en yakın noktadır. Sivrice'nin yanındaki Sokakgazi Koyu, Sivrice'ye kıyasla biraz daha kalabalıktır. Sahil şeridi boyunca otel, pansiyon ve restoranlar vardır. Bu bölgelerin denizi genelde taşlı olduğu için denize genelde iskeleden girilir.Assos'un en gözde plajlarının bulunduğu yer ise Kadırga Koyu'dur. Burada büyük tesislerin yanı sıra, upuzun mavi bayraklı halk plajları da vardır.

LEZZETİN YOLCULUĞU; ASSOS'DA YEMEK

Assos'da bölgenin ruhunu tam anlamıyla yansıtan restoranlar vardır. Elbetteki bir sahil yöresinde yenilebilecek en güzel yemek olan balık ve deniz ürünleri temiz ve taze bir şekilde masalara servis edilmektedir. yapaylıktan uzak, sakin ve huzurlu bu restoranlar bütçeleri zorlamadan kaliteli bir şekilde hizmet vermektedir.

ASSOS'A ULAŞIM

Karayolu: Assos'a karayolu ile ulaşım için farklı kentler üzerinden izlenebilecek olan güzergahlar şu şekildedir:
? İstanbul'dan Tekirdağ, Eceabat, Çanakkale, Kale, Küçükkuyu'ya 450 kilometre, yaklaşık 5,5 saat.
? Yalova, Bursa, Balıkesir, Edremit, Küçükkuyu 400 kilometre, yaklaşık 5.5 saat.
? İstanbul'dan Hızlı Feribot: İstanbul Yenikapı'dan Bandırma'ya hızlı feribot kullanılırsa, Biga, Lapseki, Çanakkale, Kale, Ezine, Ayvacık, Küçükkuyu'ya toplam 5 saat.
? İzmir'den: Aliağa, Ayvalık, Edremit, Akçay, Altınoluk, Küçükkuyu; yaklaşık 2,5 saat.


 

 

 

 

  izmir çeşme alaçatı antalya kaş kalkan bodrum kuşadası saklıkent didim marmaris fethiye ayvalık kapadokya alanya fetiye köyceğiz efes
pansiyonlar oteller merkez tatil köyleri konaklama imkanları eğlence merkezleri geziler turlar mekanlar pansiyon otel cafe bar restaurant alışveriş sağlık ve kültür turizm