Ana Sayfa | Nerede Ne Meşhur? | Türkiye Seyir Rehberi | İlan Ekle | Konuk Defteri | Anket | Reklam Ajansı     
 
             
 
 
Çeşme Alaçatı
Hünnap Betül Pansiyon
  Çeşme Alaçatı
Ali Baba Restaurant

 

 

 
Çeşme

Çeşme
Çeşme İzmir'in batısına doğru uzanan Çeşme yarımadası üzerinde yer almaktadır. Güzel tatil beldesi Çeşme bu yarım adanın ucunda İzmir'e takriben 80 km uzaklıkta yer almaktadır. Çeşme'nin adı antik devirlerde Cyssus olarak geçer. Uzun ve kurak bir yazdan, dolayısıyla suya olan arzu ve hasretten ötürü bu bölgedeki çeşmeler çok önem kazanmış ve zamanla adını bu bölgeye vermiştir. Çeşme'de zaman içinde İyonlar, Likyalılar, İranlılar, Romalılar, Bizanslılar, Selçuk Türkleri (Aydınoğulları Beyliği) ve nihayet Osmanlılar hükumranlıklarını sürdürmüştür. Çeşme Limanı ulaşım kolaylığından ve korunmalı konumundan dolayı denizciler için çok önem arzetmiştir. Uzun seneler Osmanlı Donanmasının limanı görevini sürdürmüştür. Bugün için de gerek deniz taşımacılığında ve gerekse deniz yolculuğunda önemli bir role sahiptir. Çeşme'den 6 deniz mili uzaklıktaki Sakız adasına (Yunanistan) ve ayrıca Ancona ve Venediğe (İtalya) düzenli yolcu gemisi ve arabalı vapur seferleri vardır.  Çeşme çarşısında gezinti zevklidir. Burada her şeyi bulabilirsiniz.

Çeşme birbirinden güzel koylardan ve yerleşim yerlerinden (Ildır, Şifne, Paşa Limanı, Ilıca, Boyalık, Aya Yorgi, Dalyan, Teke, Pırlanta, Altınkum, Alaçatı) oluşmaktaktadır.

Bu güzel koyların bazılarında çok bakımlı (Seaside, Granada, Sole Mare,vb..) gibi özel plaj tesisleri (Beach Clubs) bulabilirsiniz.  Bu özel plaj tesisleri geceleri eğlence mekanlarına dönüşmektedir. Ilıca plajı 2 km uzunluğu, ince ve beyaz kumu, sığ ve turkuvaz renkli deniziyle haklı olarak dünya çapında ün kazanmıştır . ldır koyu ise sadece ressamların  tablolarında rastlayabileceğiniz bir romantik güzelliğe sahiptir.

Çeşme yöresi termal kaynaklarından dolayı da meşhurdur. Bu konuda Şifne ve Ilıca öne çıkmaktadır. Çeşitli hastalıklar yanında özellikle her türlü romatizma, kadın ve cilt hastalıkları, karaciğer ve idrar yolları rahatsızlıklarına iyi geldiği söylenen kaynak suyunun sıcaklığı 58°C olarak verilmektedir. Termal banyolar her zaman hizmetinizded Ildır, Milattan 1000 yıl önce Erythrai diye anılırdı ve İyon Şehirler Birliğinin 12 üyesinden biriydi. Korunmalı limanı sayesinde deniz ticaretinde önemli bir rol oynardı. Ildır'da eski Yunan ve Roma dönemlerine ait eserlerin bulunduğu küçük ve mütevazi bir müzeyi, amfi tiyatroyu, tepedeki kilise kalıntılarını görebilirsiniz.

Ildırı'da (Erythrai)da gözle görülen kalıntıların başında şehir surları gelir. Bunun yanında akropolis ve kuzeyinde tiyatro ve yine akropolisin kuzeyinde yapılan kazılarda ortaya çıkan Hellenistik ve Roma Döneminden kalma villa yapıları, Arkaik Döneme ait Athena tapınağı, Bizans döneminde inşa edilmiş kilise, Cennettepe olarak adlandırılan yerde Roma villası ve mozaikleri, Geç Roma  Bizans Döneminde inşa edilmiş hamam yapısı görülebilir.

Ildırı (Erythrai) antik şehrinde yapılan kazı ve araştırmalar sonucunda ortaya çıkarılan askeri ve sivil yapıları ziyaretçiler ücretsiz olarak ziyaret etmektedirler.

Antika devirlerde İnsanlar Erythrai tepesine çıkıp güneşin batışını hayranlıkla seyrederlermiş. Bu muhteşem olayı bugün daha çok Ildır koyuna ve adacıklara geniş açılı bir görüş sağlayan Manzara Kahvesinde ve Şirin Cafe'de yaşayabilirsiniz.

Alaçatı eskiden kalma binalarının korunması ve dar sokakları ile ön plana çıkmaktadır. Bu ortamda geceleri gezmek, restoran ve cafelerde ay ışığı altında oturup, içkinizi yudumlarken gelen geçeni seyretmek doyumsuzdur. Cumartesi günleri büyük, güzel ve çok sevilen Alaçatı Pazarı gündemi oluşturur. Alaçatı'da dünyanın en güzel ve en tanınmış rüzgar surf'ü merkezlerinden biri bulunmaktadır. Çeşitli Surf Club'lerinin yer aldığı bu merkez bütün dünyanın surfçüleri için büyük bir cazibe merkezi teşkil etmektedir.

Pırlanta plajında ise Kite-Surfing denilen paraşütlü surf yapabilirsiniz.

Dalyan'daki veya Ildır'daki Balık lokantaları çok ünlüdür ve kışın dahi İzmir tarafından ekstra bunun için gelen müşterilerle doludur.

Hava Durumu (İklim)
İlkbahar/Sonbahar : Nispeten seyrek yağmurla birlikte güneşli, Ortalama sıcaklık 18°C, Deniz suyu 15°C.
Yaz : Daimi güneşli, Ortalama sıcaklık 26°C, Deniz suyu 23°C.
En sıcak aylar : Temmuz ve Ağustos
Diğer bilgiler : Balkan yarımadası ve Ege denizi üzerinden gelen kuzey rüzgarları yazın bunaltıcı sıcaklığını hissetmenizi önler. Çeşme'nin iklimi akçiğer ve kalp sorunu olan kimselere tavsiye edilir.

İmkanlar ve Aktiviteler 
Çeşitli su sporları, rüzgar surfü, paraşütlü surf, balık tutma, plaj voleybolu, tekne turları, kır/dağ gezintileri, termal banyolar, oto, motor ve bisiklet kiralama

Görülmeye Değer Nesneler
Çeşme Bölgesi içinde: Cenevizlilerden ve Osmanlılardan kalma Çeşme kalesi, Kanuni Sultan Süleyman zamanında yaptırılan Kervansaray, Erythrai harabeleri,
Çeşme Bölgesi yakınında: İzmir (şehir turu/Kemeraltı çarşısı),  antik Efes şehri, Sart harabeleri, Karaburun yarımadası etrafında kıyı boyunca gezi.

Ulaşım İmkanları
Kolay deniz ulaşımı. İzmir Adnan Menderes Hava Limanı - Çeşme arası takriben 100 km dir ve ulaşım otoban ile olmaktadır. Yaz aylarında Çeşme'ye, İzmir'den başka İstanbul ve Ankara'dan da daimi olarak düzenli seferler yapılmaktadır. Çeşmenin çeşitli yerleşim yerleri arasında da düzenli minibüs seferleri vardır.