Ana Sayfa | Nerede Ne Meşhur? | Türkiye Seyir Rehberi | İlan Ekle | Konuk Defteri | Anket | Reklam Ajansı     
 
 
  
Çeşme Alaçatı
Hünnap Betül Pansiyon
  Çeşme Alaçatı
Ali Baba Restaurant

 

 

 

DATÇA

beni kuzum Datça'ya gömün
geçin Ankara'yı, İstanbul'u
oralar ağzına kadar dolu
alabildiğine de pahalı
Can Yücel

DATÇA TANITIM
Datça, Muğla'nın güneybatısında; Gökova ve Hisarönü körfezleri arasından Ege Denizi'ne uzanan bir yarımadadır.Kıyıya dek uzanan ormanları,zengin bitki örtüsü yıl boyunca ılıman iklimi,binlerce yıllık uygarlık katmanlarından oluşan tarihsel kalıntılarıyla turizm için önemli bir tatil yöresidir.Datça M.Ö 7. yüzyılda Ege Adaları'ndan gelerek Ionya'nın güney kıyılarına yerleşen Dor'lar tarafından Knidos Antik Kenti'nin yakınlarında kurulmuştur.Knidos Strabon'un deyişiyle "Yarımadaların en güzeli üzerinde tanrıçaların en güzeli" için kurulmuş bir kenttir.M.Ö. 2000'den başlayarak yerleşim yeri olan Datça Yarımadası, yüzyıllarca değişik toplumların, kültürlerin gelip geçtiği, izlerini bıraktığı bir yer olmuştur. Binlerce yıl önceye dayanan tarihi, hala araştırılıyor. Oldukça fazla sayıda arkeolojik kalıntı barındıran yarımada, tarih boyunca önemli uygarlıklara ev sahipliği yapmıştır. Bunlardan en önemlisi Knidos Antik Kenti'dir. Yarımadada bulunan yakın döneme ait 28 kilise kalıntısı, bölgenin aynı zamanda mistik bir kökene sahip olduğunun kanıtıdır.

TARİHİN TANIĞI;DATÇA'NIN TARİHİ GÜZELLİKLERİ
Tarihe tanıklık etmiş olan Datça'da Eski Knidos ve Sarı Liman görülmeye değer tarihi kalıntılar arasında yer almaktadır.
Eski Knidos / Burgaz:Burgaz ören yeri Datça ilçe merkezinin 2 kilometre kuzeydoğusunda, yerleşim alanları arasında ve kısmen de ekilir alan arasında kalmıştır.Buradaki antik kalıntılarının Knidos'un ilk kuruluşuna ait olduğu sanılmaktadır.İlk kez Bean ve Cook tarafından bilim dünyasına tanıtılan Burgaz Ören yerinde kazı çalışmaları 1993 yılından itibaren Dr. Numan Tuna tarafından yürütülmektedir.Yaklaşık 1400 x 400 metrelik bir alanı kaplayan ören yeri deniz kıyısı boyunca uzanır Helenistik çağ öncesi buluntular çıkarılan önemli bir merkezdir. Kent sur duvarları ile çevrelenmiştir. Bu alanın güneybatısındaki sığ sularda kule ve deniz surlarının kalıntıları görülebilir. İ.Ö 4.yüzyıla tarihlenen iki limanın kalıntıları da günümüzde deniz kıyısında izlenebilmektedir. Kazılarda İ.Ö. 8. yüzyıla kadar tarihlenen yerleşim katları ortaya çıkarılmıştır.Kazı çalışmaları ile Burgaz yerleşiminin İ.Ö 330'lardan önce terk edilerek öneminin azaldığını, ancak deniz kıyısındaki depolama ve liman yükleme işlerinin ve daha iç kısımlarda ise tarıma dayalı bir yaşamın ve buna bağlı dağınık yerleşmenin sürdüğü, ayrıca nekropolün kullanımına da devam edildiği anlaşılmaktadır.Doğu yönünde deniz kıyısında bulunan büyük bir şarap imalathanesi de yapılan kazılarda ortaya çıkarılmıştır.
Sarı Liman :Knidos'un ilk kurulduğu yer olan Burgaz yerleşimi dönemine aittir. Kalıntılar 1998 yılından beri T.C. Kültür bakanlığı adına O.D.T.Ü tarafından Alman Bilimsel Araştırma Kurumu işbirliği ile Gerda -Henkel Vakfı'nın katkılarıyla kazılmaktadır.Prof Dr. Numan Tuna'ya göre antik dönemin ünlü tarihçisi Heredot'un eserinde sözünü ettiği 6 Dor şehir birliğinin toplanarak Apollon adına yarışmalar düzenledikleri yer ve yarışmada birinci gelenlere verilen ödüllerin konulduğu ünlü Apollon Tapınağı da burada bulunmaktadır. Kazı sonuçları,özellikle alt terasta yapılan kazılarda ele geçen buluntular, Emecik Sarı Liman Kutsal alanının M.Ö 6.yüzyıl sonlarına kadar deniz aşırı bir öneme sahip olduğunu göstermiştir.Kutsal alanda ele geçen epikgrafik veriler ve adak eşyası olduğu anlaşılan değerli arkeolojik eserlerin gösterdiği özellikler Arkaik Çağ Emecik Kutsal Alanı'nın Apollon ile ilişkilendirilmesini kanıtlamaktadır.Apollon Tapınağın'da yapılan kazılarda M.Ö. 8.-9. yüzyıl kadar eskiye giden votivler, adaklar, heykeller, boğa, şahin ve savaşçı figürleri bulunmuş; tapınak ve etrafında yapılan kazılarda daha sonraki dönemlerde başka tapınak ve kiliselerin de yapıldığı ortaya çıkarılmıştır.

DENİZİN ÇAĞRISI; DATÇA'NIN KOYLARI
Temiz denizi ve yeşil doğası ile Datça'da pek çok farklı koydan denize girilmektedir.

Karaincir Koyu:
Marmaris yolu üzerinde ve ilçe merkezine 15 kilometre uzaklıkta olan bu koy ince kumsalı ve sığ denizi ile daha çok küçük çocuğu olan ailelerce tercih edilmektedir.Yeme-içme tesislerinin bulunduğu koya Ak-tur ve Karaincir minibüsleriyle ulaşılır.

Çatı Koyları:
Yarımadanın kuzeydoğusunda, ilçe merkezine 45 kilometre uzaklıktaki Küçük Çatı ve Çatı Koyları'nın çevresi de çam ve günlük ağaçlarıyla çevrilidir.Gökova Körfezine bakan bu koylar Marmaris karayoluna 300-400 metre uzaklıkta bulunmaktadır. Birbirine yakın olan bu 2 koy doğal liman görünümündedir. Aynı zamanda rüzgarlı havalarda tekneler için güvenli bir demirleme yeridir.

Akvaryum Koyu:
Palamut Bükü'nün doğu tarafında sadece 1 kilometre uzakta küçük ama suyunun berraklığı ile ünlü Akvaryum Koyu'da, denizin metrelerce derinliğini görebilir ve sualtı yaşamını inceleyebilirsiniz.Koyun hemen yanındaki çam ağaçları da güneşten kaçanlara, piknik yapanlara gölgelik sağlamaktadır.

Murdala Koyu:
Datça ilçe merkezine 35 kilometre ve en yakın Cumalı Köyü'ne de 10 kilometre uzaklıktaki koyun köyden sonraki yolu topraktır. Koyun etrafındaki tepeler ve dağlar çam ve sandal ağaçlarıyla kaplıdır. Koya yakın düzlük kısımlarda zeytin ve incir bahçeleri vardır. Sahilinin bir kısmı kum bir kısmı kayalıktır.

Ak-Tur'da yer alan koylar:

Yarımadanın güney doğusunda ve Marmaris'den Datça'ya gelirken 30 kilometre uzaklıkta bölgenin en büyük tatil sitelerinden olan Ak-Tur Tatil Sitesi'n de Çiftlik ve Kuruca Bük Koyu yer almaktadır.Çiftlik Koyu'nun arkası çamlıkla kuşatılmıştır. İyi bir kumsalı olan koy esas olarak site sakinlerine hizmet ediyor. Burada her türlü ihtiyacı karşılayacak tesis mevcuttur. Kuruca Bük Koyu,Ak-Tur Tatil Sitesinin 1,5 kilometre yakınındaki koyun çevresi okaliptüs ağaçları ile çevrilidir. Bu koyun plajı da daha çok sitede yaşayanlara hizmet vermektedir.

Domuz Bükü:
Yarımadanın en ücra koylarındandır. Kara ulaşımı yoktur. İlçe merkezinden Knidos yönüne deniz yoluyla 45 dakika kadar sürüyor. Datça Limanı'ndan küçük bir balıkçı teknesi kiralayabilir veya Knidos yönüne tur düzenleyen tekneler kullanılarak buraya ulaşılabilir.Etrafı çam ağaçlarıyla kaplı ,geniş plajı kum-çakıl karışımı olan bu koy güney dışındaki tüm rüzgarlara kapalı.

Hayıt Bükü :
Ova ve Hayıt Bükleri: Mesudiye Köyü'nün birbirine yakın iki koyudur. İlçe merkezine 20 kilometre uzaklıktadır. Sahiline sıralanmış bir sürü yeme-içme tesisleri vardır ve her zaman taze balık ve deniz ürünleri bulunur. Hayıt Bükü Plajı kumdur.Ova Bükü Plajı kum çakıl karışımıdır. Köy minibüsleri ilçe merkezine düzenli ulaşım sağlıyor.

Palamut Bükü:
İlçeye 25 kilometre uzaklıktaki bu koy Knidos Ören yerine 10 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Minibüs ile ulaşılabilir.Uzun plajı çakıl-kum karışımıdır. Yarım adanın en ünlü plajlarından birisidir. Plajın batısında yatlar ve balıkçı tekneleri için barınaklar vardır.
Koyun biraz açığında içinde yerleşim olmayan küçük bir ada bulunuyor.

RÜZGARIN DALGALARI;DATÇA'DA SÖRF ve YELKEN
Datça'da her türlü su sporu yapılabilir . Ama bunların içinde birisi var ki dünya ölçeğinde iddialı Datça'lılar.SÖRF! Sörf için çok derin olmayan ama sığlık yerlerinde dalgasının olmadığı uygun kuvvetle rüzgarında denizden karaya veya karadan denize değil de karaya paralel gibi şartlarda olması gerekiyor Datça'da bunların hepsi bir arada bulunuyor o zamanda çok sayıda sörf merkezinin bulunmaması için bir neden kalmıyor Tabi ki bu koşullar yelken meraklılarını buraya çekiyor ister deneyimli bir sörf ustası olun isterseniz sadece öğrenme meraklısı fark etmiyor Sörf merkezlerinden sörf için gerekli gereçleri kiralaya bilir ya da ders alabilirsiniz.Datça sahillerinin rüzgarı yelken basmak için de çok uygundur.Yelken tecrübeniz yoksa sorun değil deneyimli bir öğretmen nezaretinde bir süre çalışıp öğrenebilirsiniz.

DOĞAYLA İÇ İÇE BİR GÜN; DATÇA'DA TREKKİNG KEYFİ
Datça'da yapılan doğa yürüyüşlerinin çoğu denizde son bulmaktadır. Bazıları ise denizde başlayıp denizde bitiyor.Kartallar Vadisi'nde ki kayalara tırmanmak, Eksera Vadisi'nin içlerine doğru keşfe çıkmak zorlu parkurlarda yürümek demek. Böyle keşiflere çıkmak isteyen tatilcilerin yerel kılavuzlar eşliğinde bu parkurları kullanmaları gerekmektedir.

LEZZETİN 3 B'Sİ; DATÇA'DA BADEM, BAL ve BALIK
Datça üç "B" siyle ünlü derler;balı,bademi,ve balığı.Datça bademi, Türkiye'nin en lezzetli bademidir. Nurlu'su,Ak'ı, Kababağ'ı, Dedebağ'ı, Sıra'sı ve Diş'iyle çeşit çeşit badem bulunuyor. En kalitelisi Nurlu, en kolay yeneni kabukları ince olan Diş'li bademdir. Bademin dış kabukları yeşil ve taze iken yenilenine Çağla denir. Latince ismi Prunos Amygdalus ve Prunusdulcis'dir.Biri tatlı diğeri acı badem olup, fosfor, çinko, bakır, kalsiyum,demir ve özel yağlar içerir. Datça bademi şu anda dünyanın en iyi bademi olarak kabul edilmektedir. Şubat-Nisan arası çıkar.Meyhanelerde gezgin satıcıların tepsiler içinde buza yatırarak sattıkları iç badem Mayıs-Haziran aylarında içi olgunlaşmış bademin kabuğundan çıkarılmasıyla elde edilir. Temmuz-Ağustos aylarında,ağacında dış kabukları açıldıktan sonra toplanan ve güneşte kurutulup kabuklarıyla yada kırılarak içi satılanına ise "badem" yada "kuru badem" denir.Datça'lılar kuru incirin içine bir yada iki tane badem koyup fırınlıyor.Adına "bademli incir" deniyor.Ayrıca balla karıştırılan bademde kavanozlarda satılmaktadır.
Bal üretiminde de iddialı olan Datça çiftçisi,Türkiye genelinde çam ve kekik balı ile de ünlenmiştir.Yerli çiftçinin ürettiği ve yetiştirdiği ürünleri,cuma ve cumartesi günleri Datça merkezde kurulan halk pazarında bulabilirsiniz.Datça balıkları eminiz ki bu bölgenin en leziz balıklarındandır.Datça'da balıkçılık sektörü de ilerlemiş ve yöre halkından bir kısmının geçim kaynağı olmuştur.

LEZZET YOLCULUĞU; DATÇA'DA YEMEK
Datça mucize bitkileri, yörenin mutfağında da yerini alıyor. Papatya sapıyla yapılan ?dallampa', bir tür ot olan ?menengeç', üzeri kekikli kurutulmuş domates, ?tilki' diye bilinen yabani kuşkonmaz, peynirden yapılan kopanisti ve deniz börülcesi, kabak çiçeği dolması ve keşkek Datça'ya giderseniz mutlaka tatmanız gereken yemekler. Datça'da çay alışkanlığınızı da değiştireceksiniz. Kaynamış suya hemen bahçeden kopardığınız narpız, adaçayı, garağan, sepsuyu, ısırgan, elmascık otlarından birini daldırın. Sonra alın fincanınızı elinize, Datça manzarasını seyredin. İşte o zaman Can Yücel'in neden Datça'yı bu kadar sevdiğini anlayacaksınız.

Bir çok ülkede yenen ama ülkemizde yenmeyen salyangozun Datçalılar tarafından "Karaville" dedikleri bir tür yemeği yapılır. Bu yemek yılda birkaç kez şifa niyetine yenir. Bu yemeği yiyenlerin basur hastalığına yakalanmadıkları, yakalananlarında iyileştiği söyleniyor. Başka hastalıklara da iyi geldiği söyleniyor. Aynı zamanda zeytin ve zeytin yağıda önemli bir besin maddesi olarak geçmişten günümüze Datça sofralarını süslüyor.

DATÇA'YA ULAŞIM
Karayolu: İstanbul, Ankara, Bursa ve İzmir'den direkt otobüs seferleri yapılıyor
İzmir- Datça 350 kilometre
İstanbul-Datça arası 960 kilometre
Havayolu: Dalaman Havaalanı Datça'ya en yakın havaalanı. Dalaman'dan Marmaris'e oradan da otobüsle Datça'ya ulaşılıyor. Havayoluyla bir diğer seçenek de Bodrum'a gidip Bodrum-Datça arasında sefer yapan Feribotla Datça'ya geçmektir. Bodrum-Datça arası feribotla yaklaşık 2 saat sürer. Feribot seferleri Mayıs-Ekim arasında yapılmaktadır, kışın feribot seferi yoktur.

 

 

 

 

  izmir çeşme alaçatı antalya kaş kalkan bodrum kuşadası saklıkent didim marmaris fethiye ayvalık kapadokya alanya fetiye köyceğiz efes
pansiyonlar oteller merkez tatil köyleri konaklama imkanları eğlence merkezleri geziler turlar mekanlar pansiyon otel cafe bar restaurant alışveriş sağlık ve kültür turizm