Ana Sayfa | Nerede Ne Meşhur? | Türkiye Seyir Rehberi | İlan Ekle | Konuk Defteri | Anket | Reklam Ajansı     
 
             
 
 
Çeşme Alaçatı
Hünnap Betül Pansiyon
  Çeşme Alaçatı
Ali Baba Restaurant

 

 

 
Göcek
Göcek Resimleri
Gcek Rehberi

Göcek Hakkında
Göcek, Güney Ege illerimizden biri olan Muğla ili Fethiye ilçesine bağlı bir beldedir.  1997 yılı sayımına göre nüfusu 3.500  olarak belirlenmiş olup 2006 yılı itibarı ile yerleşik nüfusun 4.400 kişi olduğu tahmin edilmektedir. Göcek hakkında bilmeniz gereken yerel ve teknik detaylar ile önemli telefon numaralarını Önemli Bilgiler bölümünde bulabilirsiniz.

Fethiye Körfezi içerisinde yer alan ve Göcek koyu olarak anılan sahil bandında deniz kıyısında yoğunlaşmış bir yerleşimdir.  Denize açılan Güney yönü hariç etrafı dik yükselen dağlarla çevrili olan Göcek, bu dağların arasında ki tek kuytulukta yer alan sınırlı bir araziye sahiptir.

Dalaman yönünden gelip Fethiye yönüne giden çok şeritli karayolunun tam olarak hizmete girmesi ile ulaşımı son derece rahattır. 2006 yılında tamamlanarak hizmete giren 980 metre uzunluğundaki Göcek Tüneli ile bu tarihe kadar buraya seyahat edenleri rahatsız eden Göcek Geçidi ve rampaları sorunu da aşılmıştır.

Göcek, 1980'li yılların başına kadar küçük ve sessiz bir köy olarak yaşayagelmiştir. Türkiye'deki turizm bilincinin gelişmesine paralel olarak keşfedilen Göcek, bu tarihten sonra hızla büyümüş ve bölgede ki önemi artmıştır. Şu anda bulunduğu bölgenin en tanınmış Turizm lokasyonlarından biridir.

Kusursuz doğası ve denizi ile popüler bir rivyera olarak kabul edilen Göcek'te turizm sezonu Nisan ayından Kasım ayına kadar sürmektedir.

Göcek içinde bulunduğu körfezin coğrafi yapısı nedeni ile sakin ve korunaklı bir liman görevi görmektedir. Birbirinden güzel sayısız koyları, irili ufaklı tropikal şekilli adaları ve tertemiz turkuaz suları ile tatilciler ve deniz tutkunları için aranan tüm özellikleri bünyesinde barındırır. Göcek koyunun bu özellikleri açık deniz ve mavi yolculuk sevenlerin tekneleri için de mükemmel bir mola verme ve barınma noktası olmuştur. Bu ihtiyacı karşılamak üzere Göcek merkezinde dört ayrı uluslararası marina bulunmaktadır.

Dalaman Uluslararası Havaalanına karayolu ile 22 km. mesafede olması bu bölgeye seyahat edenler için büyük bir avantajdır. Bu avantajın farkında olan ve değerlendiren kişiler arasında tüm dünyada tanınan meşhur simalar da Göcek'in yoğun olarak akın ettiği misafirleridir.

Göcek, yat tutkunları için sadece marina'ları ile değil, konaklama, teknik hizmet alma, kuımanya temini, haberleşme ve sağlık hizmetleri ile de destek vermektedir. Tüm dünyada ki Göcek tutkunu yat severlerin buluşmalarını sağlayan, Mayıs ve Kasım aylarında düzenlenen yat yarışları, Göcek Yat Kulübü tarafından organize edilmektedir.

İster denizyolu ile , ister karayolu ile Göcek'e gelen ve tatilini burada geçirmek isteyenlere sosyal, kültürel, teknik ve sağlık alanlarında tüm alt yapısı ile hizmet verebilen Göcek aynı zamanda Mavi Yolculuk'lar için kabul edilen en iyi hareket noktasıdır. Güney Ege ve Akdeniz sularındaki rotalara en kolay çıkış yapılabilen ve rotası üzerinde birbirinden mükemmel hedefler barındıran bir çıkış noktasıdır.

Özel Çevre Koruma altında olan Göcek'te çok katlı binalar ve tesisler bulunmamaktadır. Konaklama tesislerinin çoğunluğu az odalı otel, apart ve pansiyon şeklindedir. Çoğunluğu yerel halk tarafından işletilen turizm işletmeleri misafirlerini samimi bir misafirperverlik ile yöre insanının karakterine uygun bir şekilde ağarlamaktadır.

Deniz yönü hariç tüm etrafı yemyeşil çam ormanları ile çevrili olan Göcek, sahip olduğu el değmemiş doğası ile her türlü tatil anlayışına hizmet edebilecek zenginliğe sahiptir.

Lykia uygarlığının izlerine taşıyan bir çok antik kalıntı Göcek çevresine ve hatta adalarına serpiştirilmiştir. Bazen bir koya uzaktan bakarken, yamaçlarda gezinti yaparken veya deniz de yüzerken ayaklarınızın altında bu yıllar önceden kalma tarihi doku ile karşılaşabilirsiniz.

Göcek şehir merkezinde sürekli Günlük Tur tekneleri bulabilirsiniz. Yakındaki Göcek Adasına gidip gelen dolmuş tekneler de bulunmaktadır.  Mavi Yolculuk kararınızı Göcek'e geldiğinizde verdiyseniz size hemen kiralık tekne sağlayabilecek profesyonel işletmeler bulunmaktadır.

Göcekle ilgili merak ettikleriniz
¦ Göcek Fethiye ilçesine bağlı bir beldedir, kamusal hizmetler belediye tarafından verilir.
¦ İl plaka kodu 48 dir.
¦ Şehirlerarası telefon kod numarası 252 dir.
¦ Belde sabit telefon numaraları 7 hanelidir ve ilk 3 hanesi 645 ile başlar.
¦ Güvenlik belde de bulunan Jandarma kolluk kuvvetlerince sağlanır.
¦ Sahil Güvenlik birimi bulunmaktadır.
¦ Liman Başkanlığı birimi bulunmaktadır.
¦ Sağlık Ocağı ve 112 Acil Ambulans ekibi bulunmakta.
¦ Serbest çalışan Diş Hekimi bulunmaktadır.
¦ Göcek'te PTT ofisi bulunmaktadır.
¦ ADSL Internet bağlantı hizmeti bulunmaktadır.
¦ Ücretsiz WiFi kablosuz internet hizmeti sağlayan birden fazla nokta bulunur.
¦ 220 Volt / 50 Hz şebeke elektriği mevcuttur.
¦ Şebeke suyu ev kullanımına uygundur
¦ Hipermarketler zinciri olan 3 ayrı şirketin Göcek'te mağazaları bulunmaktadır.
¦ Kargo şirketi bulunmaktadır.
¦ Telsim, Turkcell ve Aria GSM şebekeleri geniş alanlı hizmet vermektedir.
¦ Tekne kışlamaları için çek-çek yerleri bulunmaktadır.
¦ Şehirlerarası otobüsler belde merkezine 500 metre mesafeden geçmektedir.
¦ Göcek'te 2 adet donanımlı benzin istasyonu bulunmaktadır.
¦ Bir adet İlköğretim okulu ve bir adet Lise eğitim vermektedir.
¦ Yelken, Kaptanlık, STCW ve Gemi adamlığı eğitimi veren özel eğitim birimleri vardır.
¦ Konaklamak için çok sayıda Otel, Apart, Mocamp ve Pansiyon alternatifleri bulunur.
¦ Her damak zevkine uygun ve değişik ülke  mutfakları sunan restaurantlar vardır.
¦ Değişik tarzda Cafe, Bar, Çay bahçesi,açık parklar ve çocuk oyun alanları bulunur.
¦ Sahil şeridi boyunca günlük gezi tekneleri ve kiralık tekneler bulabilirsiniz.
¦ Yangın söndürme, sigortacılık, yedek parça firmaları bulunur.
¦ Uçak bileti alabileceğiniz, deniz ve kara turları organize eden firmalar bulunur.

Yakın Yerler
Ayten Koyu
Göcek'ten Dalaman yönünde anayola çıktığınızda 250 metre kadar solda Club Marina girişini göreceksiniz. Bu yola girdiğinizde dar bir asfalt yoldan kıvrıla kıvrıla sahil şeridini takip edin. Club Marina'nın içinden geçerek devam edeceğiniz yol sola dağru keskin bir dönüş yapıp, deniz seviyesine indiğinde, çam ağaçlarının denizle iç içe olduğu minik Ayten Koyu'na vardınız demektir. Bu koy da herhangi bir tesis bulunmamakta. Denizi hafif taşlık olmakla beraber her zaman sıcak ve sakindir.

İnlice
Göcek'ten Fethiye yönünde anayoldan 10 - 15 dakika uzaklıkta İNLİCE yön levhasını göreceksiniz. Anayoldan denize doğru ilerlekten kısa süre sonra sahile varacaksınız. Geniş ve korunaklı plajı kumsaldır. Denizi kumluk olup kısmen taşlık bölümler de bulunmakta. Bununla beraber çevre dostu tesislerinde otopark, duş, WC ve soyunma kabinleri ile yiyecek ve içecek temin edebileceğiniz ufak bir kafeterya hizmeti de bulunmaktadır. Sezon boyunca sıcak ve temiz denizinden faydalanabileceğiniz gibi sualtı meraklıları için zengin sualtı faunasına da sahiptir.

Katrancı
İnlice ayrımına sapmadan devam ettikten 5-10 dakika sonra karayolu kenarındaki bir seyir cep'ine ulaşırsınız. Özel otonuz ile seyahat ediyorsanız burada mutlaka durun. Baktığınız yerin aşağısında görülen sık çam orman alanı Katrancı koyu ve tesislerini içerir, denizin içerisinde ise Fethiye körfezinde yer alan adaları, yarım ada burunlarını ve en sonda Fethiye şehir merkezinin kısmi görüntüsü sizi hayran bırakacak. Bu noktadan yolunuza devam ettikten kısa süre sonra sağ tarafı işaret eden Katrancı levhasını göreceksiniz. Kıvrıla kıvrıla deniz kenarına inen tenya asfalt yoldan deniz seviyesine kadar indiğinizde tesis girişine varmış olacaksınız.. Katrancı Koyuna giriş ücretlidir. Koy son derece saklı olduğu için her yönden gelecek rüzgar ve dalgaya karşı korunaklıdır. Plajı ve denizi tamamen kumluk ve sığdır. Tesisler içerisinde tüm ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. Soyunma kabini, duş, WC ve temiz su ücretsiz olarak sağlanır. Katrancı koyu çadır ve karavan sahipleri için en çok tercih edilen yerlerden biridir. Katrancı koyuna bitişik olan küçük sahilli kızlar koyu'da son derece sevimli ve kendine özgü güzelliği olan bir yerdir.

Sarıgerme
Göcek'ten Dalaman yönüne hareket edip, Dalaman kavşağını geçtikten 2 km sonra solda Sarıgerme levhasını göreceksiniz. Bu yola saptıktan 15-20 dakika sonra Sarıgerme köyü girişine varacaksınız. Eğer Mayıs - Ekim ayları arasında yolculuk ediyorsanız Sarıgerme sahil şeridine aracınız ile ulaşmanız yasak. Aracınızı yol üzerindeki köye ait ücretli otoparka bırakmanız gerekli. Otoparktan sahile çek-çek ile ücretsiz ring servisi bulunmakta. Kısa bir yolculuktan sonra bir doğa harikası olan Sarıgerme'ye SARÇED tesisleri girişinden ücret ödeyerek girebilirsiniz. Tedirgin olmanıza gerek yok, ücretler son derece makuldür. Zaten ödediğiniz bu ücretlerin nereye harcandığını içeri girdiğinizde göreceğiniz temizlik ve düzen ile hissedeceksiniz. Muhteşem plajı gözalabildiğine uzanan Sarıgerme nin kumları altın sarısı ve inceciktir. Sahile çok yakın Baba Adası denizin önünde bir mendirek gibi durarak Akdeniz'in hırçın dalgalarını keser. Doyumsuz ada manzarası ve denizi ile muhteşemdir. Tesisler içeriği ve temizliği ile mükemmeldir. Aradığınız tüm hizmetleri bulabilirsiniz. Çamların arasına gizlenmiş yıldızlı otel ve tatil köyleri doğallığı bozmadan barınmaktadır. Antik Psilis kentine ait kalıntılar ise yeterli kazı yapılmadığı için gün ışığına çıkmamıştır, olanlar ise otellerin sınırları dahilinde olup, görülmesi zordur.

Dalyan
Göcek'ten Dalaman yönüne anayolu takiben ilerleyip, Ortaca ilçesi içerisinden veya anayolun üzerinden iki ayrı şekilde Dalyan levhalarını görerek sapabilirsiniz. Göcek'ten ortalama mesafe 50 km. ye yakındır. Ancak bu mesafeyi katettiğinize değecek güzellikte şirin ve sıra dışı bir yerdir Dalyan. Dalyan deniz kıyısında değil bir kanalın kıyısında kurulmuştur. Köyceğiz gölünü Akdeniz'e bağlayan ilginç labirent şeklindeki sazlık kanalların denize kavuştuğu yerdeki muhteşem sahil ise Dalyan'ın deniz kıyısını oluşturan İztuzu sahilidir ve meşhur Caretta Caretta kaplumbağalarının yumurtlama alanıdır. Dalyan aynı zamanda Caunos antik kentine de ev sahipliği yapar. Dalyan merkezinde kanalın kenarında yer alan dik yamacın üzerinde hayret ve hayranlık ile izleyeceğiniz Kaya Mezarlarını göreceksiniz. Dalyan sahilinde yer alan yüzlerce gezi motoru ile Köyceğiz gölü içerisinde , kanalların arasında günlük gezi yapabilir ve İztuzu sahiline gidebilirsiniz.

Dantel Koylar
Göcek merkezinden başlayarak kuzey-batı yönüne doğru devam eden ve Dalaman ilçesi sınırları içinde kalan Kapıdağ yarımadasının Akdenize uzanan coğrafyasında devam eden koylar Anadolunun en sık aralıklı koylarını barındırır. Ege bölgesinin coğrafik yapısını oluşturan denize dik giren dağ sıralarının son halkalarından birini oluşturan bu yapı Rodos adasına doğru kıta dalma zonunun üzerinde yer alır. Jeolojik oluşum yapısı dolayısı ile dik dağların deniz seviyesinin altına dalması  ile oluşan adalar bunun en önemli kanıtıdır.

Bereketli topraklar ile kaplı dağlar sık çam ormanları ile kaplıdır  ve çam ağaçları tüm koylarda denizin sıfır çizgisine kadar uzanmaktadır. Son derece sık aralıklar ile birbiri ardına yer alan koylar bir çok noktada denizin karanın içerisine dar boğazlar ile girdiği ama derinliği olan sulardan oluşur.

Bölgenin yoğun yağış alması ve debisi kuvvetli su akıntılarının dik yamaçlardan hızla denize kavuşurken getirdiği alüvyonlar, koyların incecik kumsal ve plajlara sahip olmasını sağlar.

Kapıdağ yarımadasının ve sıralı adaların bir mendirek görevi görmesi sebebi ile Göcek koyları Akdenizin fırtına ve dalgalarına karşı korunaklıdır.  Sakin suları ile Göcek koyları zengin bir sualtı canlı grubuna sahiptir.

Turkuaz renkli berrak suların hakim olduğu koylar, tatil keyfini meteorolojik sürprizler ile bozmak istemeyenler için idealdir. Akdeniz ikliminin kusursuz örneklerinden birine sahip olan bölge tüm yıl boyu soğuk ve sert kış şartlarından uzak bir iklim sürer.

Bedri Rahmi Eyüboğlu ve arkadaşlarının 1970 li yıllarda ziyaret ederek hayran kaldığı Göcek koyları, Mavi Yolculuk akımının en popüler koylarına sahiptir. Aynı seyahat sırasında bir kayaya çizdiği balık resminden dolayı Taşkaya Koyu Bedri Rahmi Koyu olarakta bilinir.

Kille ve Sarsala koyları korunaklı yapısı ve doğal plajı ile hem denize girmek hemde teknede gecelemek için tercih edilen koylardır.  Hamam koyu ise sahilinde yarısı denize batmış şekilde bulunan tarihi hamam kalıntıları ile son derece ilgi çekicidir.

Yavansu ve Göbün koyları, tropikal coğrafyalarda rastlanabilen nefes kesen sualtı görüntülerine sahiptir. Her iki koyda bulunan ve tekne yolcularına hizmet veren restaurantlar size bu güzel atmosferde farklı anlar yaşama imkanı verir. Kapı ve Merdivenli koylarının sessiz ve sakin kimliği, yanlızlık arayan tekne yolcuları için yemyeşil çamların arasında kaybolmanızı sağlayacaktır. Kolaylıkla karaya çıkmanızı sağlayan sahil bandından kıyıya çıkıp, kısa yürüyüşlerle çevreye göz atıp tanıma imkanı bulabilirsiniz.

Kapıdağ yarımadası içlerine yapılacak yürüyüşlerle henüz kazma vurulmamış bir çok antik kentin toprak üzerinde kalmış örneklerini görebilir, meraklı kimliğiniz ile zevkli araştırmalar yapabilirsiniz.

Göcek Tarihi Yerler
Eski Göcek ( KALIMACHE )
Göcek, geçmişte Likya uygarlığının gelişmiş iki kenti olan Telmesos (bugünkü Fethiye) ve Kaunos (bugünkü Dalyan) arasında kalmış bir Likya yerleşimi. Ne yazık ki bir çok nedenden ötürü  antik Kalimçe'den bugüne çok az yapı kalmıştır. Ana yerleşim alanı da net olarak tespit edilemediği için de herhangi bir kazı çalışması yapılmamıştır. Ana kaynak olan antik dönem yazarlarının da eserlerinde varlığı ve hikayesi hakkında yeterli bilgi vermemesi yerleşimin geçmişinin sır olarak kalmasını sağlıyor. Ancak koylarda ve Fethiye yolu üzerinde rastlanan kaya mezarlar, anır mezar ve hamam görülebilir. Ayrıca Tersane Adasında antik ve yakın dönemden kalma kalıntılar bulunmaktadır. Bölgenin coğrafi yapısı dikkate alındığında mitolojide yeralan Daidalos ve Ikarus efsanelerinin de Göcek'te geçtiği düşünülebilir.

Göcek'ten tekne turları ile ulaşılan Kapıdağ yarımadası üzerinde ise Krya, Lisai ve İydai antik kentleri bulunmaktadır. Ulaşım zorluğu nedeni ile bu antik yerleşimlerde de kazı yapılamamıştır. Ancak bu yerleşimlerden günümüze görülebilir kalıntılar ulaşmıştır.

Fethiye ( TELMESSOS )
Likya - Karya sınırında bir kıyı kenti olan Fethiye'nin antik çağlardaki adı Telmessos'tur. Akdeniz kıyı bandında kurulduğundan günümüze değin yerleşimin kesintisiz sürdüğü tek merkez olan Telmessos antik kentinin, -ss sonekli ismi nedeniyle, filolojik tespitlere dayanılarak M.Ö üçbinli yıllara gitmesine karşılık bunu kanıtlayacak somut bilgilere henüz ulaşılmamıştır .

Strabon, Telmessos kentinin yerini " Daidala'dan sonra Likyadaki dağı kastediyorum, onun yanındaki Likya kasabası Telmessos'a ve limanı olan Telmessis'e gelinir. " diyerek bildirmektedir. Hemen hemen tüm araştırmacılar antik kentin yerini bugünkü modern Fethiye'nin merkezi olarak göstermektedir. Fethiye kenyi yerleşim alanı içerisinde bulunan birçok yazıtta antik kentin ismi olan Telmessos sözcüğünün okunması da bu durumu kanıtlamaktadır.

Telmessos uzun süre Likya'dan bağımsız bir kent olarak varlığını sürdürmüş fakat politik olarak diğer Likya kentlerinden farklı davranmamıştır. Telmessos da Likya'nın destansı özgürlük ruhunu taşıyordu ve M.Ö 6. yüzyılda Likya'nın geri kalanı gibi o da Lidya kralına Anadolu'yu fethettiği sırada karşı koymuştur. Yine tüm Likya gibi yüzyıllar boyu Grek kolonizasyonuna karşı durmuş ve kendi geleneğinden ayrılmamıştır.

Yöre zengindir. Ticaret için yöreye gelen Grekler malarya mikrobu yayan bataklıklardan uzak bir bölgede Levissi ( bugünkü Kaya köy) şehrini kurarlar. Meğri bu kentin iskelesi olur. Ünlü gezgin Charles Texier 1850'de Meğri'nin nüfusunun bin civarında olduğunu yazmaktadır. 19.yüzyılın sonlarına doğru Menteşe adı kalkmış, bölge Muğla Paşalığına bağlanmıştır. 1864'te kaza yapılan Meğri'de ilk belediye örgütü 1874'te kurulmuş ve ilk başkanlığa Rodoslu Hacı Mehmet Ağa getirilmiştir. 1900'e doğru Girit ve Trakya'dan gelen Türklerle nüfuslandırılan Meğri'nin adı Belediye Meclisi'nin 1914'te aldığı bir kararla ilk Türk Hava Şehidi Fethi Bey'in adına ithafen Fethiye olarak değiştirilmiştir.

Şehrin güneyinde yükselen kalenin, Aziz John'un şövalyelerine ait olduğu sanılıyor. Şehrin ilk kurulduğu yer olan kale, bir surla çevrili. Bugün bu surların altında Roma, üzerinde de Orta Çağ'da yapılan surlar görülüyor. Rodos Şövalyeleri bu kaleyi kullanarak bölgeye hakim olmaya çalışmışlar ve limandaki Şövalye Adası'nı kullanarak şehri denetim altında tutmuşlar. Duvarlara oyulmuş birkaç yazı, tarihi belirsiz bir sarnıç dışında, tepenin doğu yüzünde küçük ve basit iki kaya mezarı bulunuyor.

Kayaköy ( KARMILLASSOS )
Kuruluşu kesin olarak bilinmeyen ve depremler sonucu birkaç ev tipi mezarı dışında bütünüyle yok olan antik Karmillassos'un üzerinde 14. yy. dan başlayarak kurulmuş bir Rum yerleşimidir. Eski adı Levissi'dir Yaşamı boyunca çevresindeki beş Türk köyünün halkı ile bütünleşen ve dostluk, kardeşlik, barış kavramları üzerinde insanlık dersleri veren Kayaköy bölgemizin gurur kaynaklarından biridir. 1922 yılında Türk ve Yunan hükümetleri arasında imzalanan bir "nüfus değişimi" anlaşması uyarınca, Kayaköyün Rum ahalisi ile Batı Trakya'da yaşayan Türk ahali karşılıklı olarak yer değiştirmiştir.