Ana Sayfa | Nerede Ne Meşhur? | Türkiye Seyir Rehberi | İlan Ekle | Konuk Defteri | Anket | Reklam Ajansı     
 
             
 
 
Çeşme Alaçatı
Hünnap Betül Pansiyon
  Çeşme Alaçatı
Ali Baba Restaurant

 

 

 
Gökova Akyaka
Gökova Akyaka Resimleri
Gökova Akyaka Rehberi

Gökova Akyaka

...oracıkta kendinden emin bir şekilde; kucağını Gokova Korfezi'ne açmış, dirseğini bütün ahengiyle kos koca bir ovaya yaslamış ve sırtını da o Sakar Dağı'nın endamına güvenircesine yaslayan Akyaka Beldesi.

Muğla'dan karayolu ile Marmaris'e doğru giderken Sakar Tepesine tatlı bir tırmanışınız başlar. Bu tırmanışın ardından Gökova Körfezi'ne ve Ovası'na doğru kıvrıla kıvrıla bir inişe başlarız ki hemen ilk kıvrımda durup bu eşsiz güzelliği durup seyretmek istersiniz.  Yüzünüze vuran rüzgarı doyasıya hissetmek Sakar Dağı'nın size bir armağanıdır.

Tepeden aşağıya doğru yani Gökova'nın kalbine doğru inerken hemen bir yol sapar sağa doğru Akyaka levhasıyla  birlikte. Bu yol sizi ormanın içinden denizin seyrini kendinizi daha da kaptırarak beldenin merkezine getirir. Oracıkta kendinden emin bir şekilde; kucağını Gökova Körfezi'ne açmış, dirseğini bütün ahengiyle kos koca bir ovaya yaslamış ve sırtını da o Sakar Dağı'nın endamına güvenircesine yaslayan Akyaka Beldesi. Evet orası sizin doğasıyla, ortamıyla, huzuruyla ve hepsi birbirinden çekisi güzellikteki ahşap işlemeli evleriyle hayalinizdeki cennetiniz.

1971 yılında muhtarlık ve 1992 yılında belediyelik olmuştur. Şu anda Akyaka'da tarım ile uğraşan çok az olmasına rağmen toprakları sulak ve verimlidir. Önceleri geçimleri çiftçilik ve hayvancılık olan yerli halk son 10 yılda hızlı bir şekilde gelişen turizm ile sektör değiştirmişlerdir. 

Akyaka da mimari diğer yerlere nazaran görülmesi değer bir yapıya sahiptir. Bitişik yapılaşma olmayan, Ula nın eski evleri örnek alınarak günümüzün modern mimarisi ile birleştirilerek Akyaka'ya has bir sentez oluşturulmuştur. Doğal güzelliğe zıtlık yaratmayan içinde ve dışında ahşap işlemeleri bol, yöreye özgü Muğla Bacalarıyla iki katlı çiçekli bahçeleriyle evler inşa edilmiştir. 1983 senesinde AĞAHAN Mimarlık ödülünü; mimarlık eğitimi olmamasına karşın kendi yaptığı ve geleneksel mimariyi taşıyan eviyle Nail ÇAKIRHAN sahip olmuştur.

Tarım arazisi, zeytinlik alanları harici  Akyaka'nın etrafı gür ve sık çam ormanları ile çevrilidir. Deniz ve orman iç içe girmiş doğal bir güzellik oluşturuyor. Hatta o kadar ki çam ağaçlarının denizin üzerine uzanan dallarından kendini denize bırakanları bile görebilirsiniz. Yürüyüş yapabileceğiniz alanlar, fotoğraf arşivinize ekleyebileceğiniz kareler, günlük geziler, su sporları, balık avcılığı, dalgıçlık, yamaç paraşütçülüğü,  piknik alanları ve balık restoranları ile size çeşitli imkanlar sunar. 

Akyaka genelde yaz aylarında yoğunluk yaşar okulların tatil olmasıyla bu yoğunluk daha da artar, özellikle hafta sonları yerli halkında buna katılmasıyla hat safhaya ulaşır. Akyaka'nın yaz başı ve sonu gayet sessiz ve sakin geçer kafa dinlemek ve stres atmak isteyenler için biçilmiş kaftandır. Genelde orta yaş ve üstü beldemizi ziyaret eder. Ancak gene de kendi çapında bir hareketliliği vardır. Daha fazla hareketlilik ve eğlence isteyenler 30 km uzaklıkta olan Marmaris'i değerlendirebilirler. 

Akyaka'da birçok ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Günlük hepsi taze ve köy üretimi sebze pazarı, balık restoranları, aperatif atıştırabileceğiniz ekonomik lokantalar, zengin çeşitleriyle marketler, PTT, oteller, pansiyonlar, beldede yaygın olan apartlar, orman kampı, terzisi, camcısı, kasabı, hırdavatçısı ile hizmetinizde. Ancak şunu unutmamak gerekir ki beldede banka yok. Konaklamada büyük oteller haricinde pek yaygın olmasa da  alışverişlerinizde ve restoranlarda  kredi kartı kullanabilirsiniz. Para ihtiyacınız için her yarım saatte hareket eden dolmuşlarla Muğla'ya gidip gelebilirsiniz.

Akyaka'nın havası fazla nemli olmadığından sıkıcı değildir. Beldede halk dilinde Deli Mehmet dediğimiz 10-15 günde akşamları tozu toprağı birbirine katıp serinleten rüzgarı vardır. 9 aya yakın bir dönem güneşli ve sıcak geçer, hatta güneşli kış günleri sobaya ihtiyacınız dahi olmaz. Akyaka'da alternatif olarak gidip görebileceğiniz deniziyle, sahiliyle, ormanıyla ve güzel bir Kadın Azmağı (su kaynağı) ile birçok doğal güzellik var. Ayrıca kuşlarla ilgileniyorsanız zengin bir nüfus ve çeşitliliğe sahip kuşları özellikle sabahın erken saatlerinde doyasıya gözlemleyebilirsiniz.  Hepsinin birbirilerinden güzellikleri ve insana yaşattığı duygular farklı.

Akyaka'da aileye ve bireysel olarak konaklama imkanları oldukça geniş ve elverişli. Tabii ki önceden rezervasyon yaptırmanızda fayda var. Genelde aileler geniş apartları, çiftler ise pansiyonları tercih etmekteler. Pansiyon ve oteller kahvaltı dahil fiyatları olmakla birlikte apartlarda mutfak sistemi kurulmuş olup kendi yemeğinizi kendiniz hazırlayabilirsiniz. Bunun yanında beldede yüzme havuzlu lüks villalarda bulabilmeniz mümkündür.

Akyaka Sahilleri

Akyaka'nın merkezinde olan sahillerini üç bölümde inceleyebiliriz. Birincisi halk plajı ikincisi doğal koruma bölgesi olan limanın karşı kıyıları ve üçüncüsü de orman kampının içinde kalan kısımlardır.

Halk plajı gayet temiz ve kullanışlı olup genelde burası birinci tercih olarak kabul edebiliriz. İkiyüz metrelik bir sığlığa sahip pürüzsüz kumlu bir plaja sahip. Belediye ve özel sektörün koymuş olduğu şemsiye ve şezlonglardan faydalanabilir. Sahilin hemen arkasındaki bar ve restoranlardan içkinizi ve yemeğinizi karşılayabilirsiniz. Sahil 2000 yılında Mavi Bayrak ödülünü aldı ancak 2002 yılında geri vermek zorunda kaldı.

Gökova Körfezine yukarıdan bakışta görmüş olduğunuz uzun plajdır. Burası koruma bölgesi olduğundan hiçbir şekilde müdahale edilmemiş edilmediği, gibide bakımsız kalmıştır. Deniz tabanı kumsal ve sığ sahilinde bazı bölümleri kumsaldır. Tuvalet, yiyecek, içecek, şezlong ve şemsiye ihtiyaçlarınızı kendi imkanlarınızla çözmek durumundasınız.  Buraya ulaşım sadece plajın iki ucuna olmak kaydı ile vardır. Akyaka tarafından olan bölüme azmağın diğer tarafına köprüden geçerek ancak yaya olarak girme şansınız var. Diğer tarafa ulaşım  Marmaris'e doğru giderken Gökova Dörtyol kavşağını geçtikten sonra sağa doğru tarlaların arasına girip yolu takip ettiğinizde sizi sahile ulaştıracaktır.  

Orman kampının içine giriş ücretli Buraya arabanız veya yaya olarak giriş yapabilirsiniz. İç kısımlarda çok güzel piknik alanları mevcut. Sahil olmasa da yüzmeye elverişli hele bire de atlamayı seviyorsanız güzel yerler bulunmakta. Tuvalet ve duş problemi yok ve kıyıda şezlong bulmanız mümkün ancak şemsiye ihtiyacınızı kendiniz karşılamanız gerekiyor. 

ÇINAR
ÇINAR Akyaka'nın en gözde sahillerinden birisidir. Ulaşımı kolay kıyı boyunca asfalt yolu bulunuyor ve rahat bir ortam. Akyaka ile arası yaklaşık olarak 3 km.dir. Çınar'a benim tavsiyem, eğer; yürümeyi seviyorsanız yürüyerek gitmeniz ve yürüyerek dönmenizdir. İnanın sahili kadar yolu da doğal bir güzelliğe sahiptir. Ne demiştim sizlere Akyaka o kadar güzel bir yer ki her ne yaparsanız yapın her yaptığınız işte zevk alırsınız. Kıyıda  zakkumlar insanların gölgelenmesine olanak sağlıyor. Sahil küçük renkli çakıl taşları ile kaplı. Berrak masmavi  denizi görenleri büyülüyor ve içlerinde nezih anlar yaşatıyor. Denizi temiz ve bir kaç metre sonra derinleşiyor. 

Çınar sahilinde sizlerin ihtiyaçlarını karşılamak için bir büfe, tuvalet ve telefon kulübesi var. Çınar sahilindeki teknoloji sadece bundan ibaret. Gerçi karnınız doyduktan sonra neye ihtiyacınız var ki? Orada olduğunuz müddetçe vahşi yaşamı keşfetmeye çalışın. En kolay yoldan "şahinler yüksekten hoşlanır" hemen sahilin arkasındaki dağa tırmanın ve sahili olabildiğince yukarıdan bakın. Unutmadan söyleyeyim sahilde 15 m.lik bir azmak var bu azmak o kadar soğuk ki yazın dahi kendine güvenemeyenler bu azmağın yanında gezmezler. Ne olur ne olmaz meçhul bir el sizi azmağa doğru itebilir!!!!

Akbük
AKBÜK - Akyaka ile arası 30 km. Buraya Çınar sahiline gittiğiniz yolun devamından ulaşabilirsiniz. Yol Çınar Sahilinin sonuna kadar asfalt ancak daha sonra çok fazla kötü olmayan stabilize bir yol başlıyor. Akbük'e doğru giderken görecek olduğunuz tabiatta bir harika, sahilde çarpık yapılaşma yok ve birinci derece koruma alanı. Sahil Çınar gibi küçük çakıl taşlarıyla kaplı. Sahil olabildiğince geniş, sakin ve huzurlu. Ancak sahilin sonuna kadar araba ile gidip ormanın içinden burnun öbür tarafa ulaşmayı başarabilirseniz burada sahil çok fazla kumlu değil ama tabanı kumlu bir denize kavuşursunuz. Şanslıysanız tenha olan bu yerde sizden başka kimse olmamasının ihtimalide yüksek.

Akbük'te bir iki restoran var bu restoranlarda birçok ihtiyacınızı karşılayabiliyorsunuz. Tuvalet ve su ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz belediyenin kurmuş olduğu prefabrik üniteler var. Kabin ve duş imkanları sınırlı.  Ayrıca kamp yapmayı seviyorsanız kamp yapacak müsait alanlarda var. Akbük'ün sadece kendisi değil  Akbük'ün yukarıdan görüntüsü bir başka güzel inanın hiç sıkılmadan uzun süre bu manzarayı seyredebilirsiniz. Burası Akyaka'dan kalkan günlük tekne turlarının da uğrak yeridir. Birçok kişi bilirim tekne turlarında burayı görüp başka bir gün gezmeye gelir. 

Nasıl Gidilir
Akyaka Beldesine ulaşım kara yolu ile yapılmaktadır. Eğer İzmir - İstanbul - Denizli tarafından geliyorsanız Muğla Marmaris arası  D550 Karayolunun Muğla'dan  sonra 30. km. sinde Sakar geçidinden Gökova Düzlüğüne ulaşmadan sağa doğru Akyaka levhası ile sapan bir yoldan ulaşabilirsiniz. 

Yolunuz ters istikamet ise yani Antalya tarafından geliyor iseniz, Gökova Antalaya Muğla karayolunda Gökova dörtyol (Marmaris sapağı) kavşağından   geldiğinizde hemen sağa doğru ağaçların içine dalan bir yol göreceksiniz  ve bu yol sizi levhalar ile Akyaka'ya getirecektir. 

Denizyolu ile, Akyaka'ya gelmek pek pratik olmasa da sadece İstanbul İzmir arasındaki mesafeyi deniz yolu ile kat etmek  genelde İstanbul istikametinden gelipte uzun yol araba sürmek istemeyen ve ailesiyle birlikte vakit geçirmek isteyenler için uygun olabilir.

Akyakaka' en yakın daha doğrusu uygun olan Dalaman havalimanıdır. Dalaman Havalimanı Akyaka Beldesine 67 km. uzaklıkta olup 50-60 dakika arası bir sürede katledilmektedir.  Akyaka'ya diğer yakın olan Bodrum Hava limanı 1.5 saat İzmir Havalimanı ise 2.5 saatlik bir kara yolculuğu gerektirir.