Ana Sayfa | Nerede Ne Meşhur? | Türkiye Seyir Rehberi | İlan Ekle | Konuk Defteri | Anket | Reklam Ajansı     
 
             
 
 
Çeşme Alaçatı
Hünnap Betül Pansiyon
  Çeşme Alaçatı
Ali Baba Restaurant

 

 

 
Kalkan
Kalkan Resimleri
Kalkan Rehberi
Kalkan Hakkında
Kaş-Fethiye yolunun 30. km.'sinde yer alan Kalkan (Kalamaki), güney girişindeki irili ufaklı adaların çevrelediği küçük bir koyda kurulmuş liman yerleşkesidir. Bezirgan Düzü'nün, daha batıdaki Ovagelemiş ve Fırnaz köylerinin ürünlerinin sevk edildiği bir liman yerleşmesi olarak bilinen Kalkan, son yıllarda gelişerek bölgenin turizm merkezi konumuna gelmiştir.

İnanılmaz güzellikteki denizi, her türlü gezi teknesine demirleme imkanı veren yat limanı, her kesime yönelik küçük, sevimli, temiz konaklama tesisleri ve özellikle birkaç kilometre içinde ulaşılabilen dağ ve köy yaşamı, yörenin temel geçim kaynaklarından biri olan otantik zeytin sıkma ve zeytinyağı üretim tesisleri, Kalkan'ı görülmesi gereken yerler arasına sokmaktadır.

Deniz ve kara surları tarafından kuşatılan kent merkezine bugün "Kale İçi" denmektedir. Kale İçi'nin sokakları ve yapıları Antalya tarihinin izlerini günümüze kadar getirmektedir. Eski evlerin önemi sadece mimari açıdan değil, aynı zamanda insanların yaşam şekli,davranışları, gelenekleri ve sosyal yönleri konusunda da çok yararlı bilgiler aktarmaktadır.

Kale İçi'nin sokakları dardır. Çoğunlukla limandan yukarılara doğru, dış surlar yönünde uzanırlar. Evler sahiplerinin ekonomik güçleri ve kullanılış amaçlarına göre farlılık gösterebilmektedir. Fakat ortak özellikleri çoktur. Genellikle yığma taştan ve ağaç bağlantılı olarak yapılmışlardır. Hepsinin bir sokak cephesi ve bir de sokak görmeyen bahçesi bulunur. Sokağa bakan yüzde, ilk katta çok az pencere vardır. Üst katta ise "Cumba" denilen ve hem ev, hem de sokak mimarisine uygun olarak yapılmış çıkmalar vardır. Bu çıkmalar ağaç süslemelerle bezenmiştir.

Evlerin merkezini, zemin katta, bahçeye açılan ve taş zeminli "Taşlık"lar oluşturur. Bu taşlıklarda ağaçtan dinlenme kanepeleri vardır. Buralardan zemin kattaki odalara geçilebildiği gibi, üst kata da bir merdivenle ulaşılır. Zemin kat evin daha çok hizmet bölümüdür. Depo, mutfak gibi görevi olan odalar buradadır. Üst kat ise yaşam içindir. Üst katın odalarının pencereleri daha büyük olduğundan dolayı daha aydınlıktır. Çoğunlukla bu odalarda üst üste iki sıra pencere vardır.

Üst pencereler camsız olup ağaç kafeslerden oluşmakta, alt pencereler açılıp kapanabilir türdendir. Cumbaların üst pencerelerinde küçük boyutta ve genellikle renkli camlar bulunur. Kale içinde birçok ev aslına uygun restore edilmiştir. Kale içi günümüzde, eğlence yerlerinin, pansiyonların, restoranların, hediyelik eşya satan dükkanların ve antika halı satan mağazaların bulunduğu eşsiz güzellikte bir turizm merkezi olmuştur.

Kalkan Tur Gezileri
Kalkan Antalya'nın Kaş ilçesine bağlı küçük ama güzel Akdeniz'in maviliğine uzanan, tarih deniz ve doğanın iç içe girdiği bir kasabadır.
Kalkan ilk hamlede tarihi likya şehirlerine yakınlığı, tertemiz denizi, daracık sokakları doğa ile bütünleşmesi ile ilgileri üzerine toplamakta ve yabancıların gözdesi haline gelmektedir.
Çok sayıda İngiliz turist kalkandan villalar alıp buraya yerleşmekte veya yazlarını tamamıyla burada geçirmektedir. Kalkan sizlere lüks işletmelerle tatil olanakları sunduğu gibi çeşitli tarihi mekanlar ve plajları ile de göz zevkinize hizmet vermektedir.
Kalkan bünyesinde bir yat limanı da bulundurduğu için yat turizm mi sevenler içinde iyi bir dinlenme Yeridir.

Kaş-Kalkan yolu üzerinde bulunan Kaputaş plajıda bölgedeki en güzel plajlardan birisidir. Beyaz kumu ve doyumsuz güzellikteki mavi deniziyle turistlerin en önemli uğrak yerlerindendir. İki tarafı yüksek kayalıklardan oluşmuş bir kanyonun denize ulaştığı yerdir. Kaş'dan dolmuşlarla ulaşmak mümkündür ve her on beş dakikada bir dolmuş vardır.

Kalkan Tarihi
Adını XANTHOS nehrinden ( Bugünkü Koca Çayı ) alır ve hellence 'sarı' anlamına gelir.Kwntin M.Ö 8.yüzyılda kurulduğu tahmin edilmektedir.Hellenistik ve Roma devrinde LYKIA bölgesinin en önemli kentlerinden biri olan Xanthos aynı zamanda Lykia birliğininde idari merkezi idi. Kent özgürlüğüne çok düşkündü M.Ö 545 yılında Lykia'yı ele geçiren Pers kumandanı Harpagos'a karşı kahramanca savaşan Xanthos halkı,kadınlarını,çocuklarını ve hizmetçilerini eşyalarıyla birlikte AKROPOLE kapatıp ateşe vermiş ve bütün erkekleri ile düşmana karşı son bir hamle yaparak hepsi kahramanca dövüşerek ölmüşlerdir.Bu trajediden ancak o sırada kentin dışında bulunan 80 aile sağ kalabilmiştir. Kent daha sonraları tekrar gelişerek en parlak devirlerini M.S 1. ve 2. yüzyıllarda PAX ROMANA ( Roma Barışı ) devrinde yaşamış ve 7.yüzyılda başlayan arap akınlarıyla terk edilmiştir.

Kalkan "Dünyada yıldızlara en yakın yer"
Heredot M.Ö. 400