Ana Sayfa | Nerede Ne Meşhur? | Türkiye Seyir Rehberi | İlan Ekle | Konuk Defteri | Anket | Reklam Ajansı     
 
             
 

 

 

 
Marmaris

Marmaris

Yılın 12 ayında yeşil bir görünüme sahip olan Marmaris, tüm turistlerin gönüllerince tatil yapmasını sağlayacak bütün olanaklara sahip. Koyda yapılabilecek tüm su sporları, sayısız konaklama tesisi, eğlence mekanları, gezilecek yerleri ile ülkemizin cennet köşelerinden bir tanesi.

Akdeniz ve Ege'nin buluştuğu noktada, önemli bir liman kenti olan Marmaris, yaz-kış yerli yabancı turistleri ile hiç boş kalmıyor. Tarihte birçok olaya sahne olan Marmaris'te, o günlerden bu günlere geriye pek çok antik eser kalmış. Marmaris'te gezilip görülmesi gereken öyle çok yer var ki...Bunlardan en önemlileri; Netsel Marina, Günnücek Mesire Yeri, Aktaş, Adaağzı, Cennet Adası ve Yalancı Boğaz, Armutalan, Beldibi, İçmeler, Turunç, Gökova ve daha birçokları... Marmaris koyunun yat turizmi için önemli olması, güzel bir marina yapılması ihtiyacını ortaya çıkarmış. Bu ihtiyaçtan dolayı yapılan, Netsel Marina, 1990 yılında bin 100 kapasiteli 3 marina ve bin 200 yat kapasiteli 9 yat çekek yeri olarak hizmete açılmış ve Ege'nin en büyük marina olma özelliğini o günden bugüne taşımış.

Dalaman Havaalanı'na 100km, Bodrum-Milas Havaalanı'na 142 km uzaklıkta olan Marmaris'e, uçakla ulaşım en kolay yoldur. Havaalanı'ndan servis araçları ile Marmaris'e ulaşabilirsiniz.

Eğer tatil anlayışınız gezmekten, güneşlenmekten ve güzel bir koyda denize girmekten ibaretse, Marmaris'te bulunan otel alternatifleri, Marmaris'in güzelliği ile birleştiğinden tüm isteklerinizi karşılayacaktır. Yok ben gezmek, kültür turlarına katılmak isterim diyorsanız o zaman yine Marmaris bunu tam anlamıyla karşılayacak, yani doğru yerdesiniz!

Marmaris Kalesi; koyda yapacağınız kültür turunun ilk durağı olmalı. İyonyalılar tarafından yapıldığı öne sürülen kale, Kanuni Sultan Süleyman tarafından, genişletilip onarımdan geçirilmiş (1522). Marmaris panoramasını en doğru noktadan izlemek isterseniz Marmaris Kalesi doğru bir seçim olacaktır. 1991 yılından beri Marmaris Müzesi olarak hizmet veren kalede, Osmanlı dönemine ait eşyalar da sergileniyor. Yedi bölümü, ziyarete açık olan kalede bulunan Osmanlı askerlerine ait ok uçları, halıi kilim, mobilya ve süs eşyaları da Marmaris'in tarihte ne kadar önemli bir liman olduğu hakkında bilgi verecek. Marmaris'te bir de gezilmesi gereken antik kentler bulunuyor. Marmaris'in kuzeyinde bulunan Asar tepesinde görebileceğiniz Physkos, Antik Caria bölgesinin önemli bir liman kentiymiş. Sur duvarları günümüze kadar varlıklarını korumuş.

Marmaris'in koylarında tekne turu...

Halk arasında Kleopatra'nın yüzdüğü iddia edilen plaja da Marmaris'e gittiğinizde uğramalısınız. Efsaneye göre Cleopatra ile Mark Antonius'un denize girdiği yer olan plajın kumu, Antonius tarafından Güney Afrika'dan getirtilmiş. Bu kadar gezdikten sonra bir de tur teknesi ile Marmaris'in meşhur plajlarını gezmeye ne dersiniz? Marmaris'ten 30 dakika mesafede bulunan ve tamamen ormanlarla kaplı olan Cennet adası'nda yüzebilir, orada bulunan pansiyonlarda konaklayabilir, eğlence mekanlarında da Marmaris akşamlarının tadını çıkarabilirsiniz. Tatile gitmişken bir de şifalı su içip sağlığınıza sağlık katmak isterseniz eğer, Marmaris'e 10 km uzaklıkta bulunan İçmeler'i tavsiye ederiz. Sindirim sistemine iyi gelen içme suyuyla ünlü olan İçmeler'in içerisinde turistik tesisler, plaj ve eğlence yerleri de bulunuyor. Bir gemi kaptanın fırtınalı havada, körfeze açılan boğaz zannedip gemisini karaya oturtmasından sonra "Yalancı Boğaz" adını alan koy ise, ilçeye 8 km. uzaklıkta bulunuyor. Bölgede ağaç yapımı guletlerin tersanesi, turistler tarafından büyük ilgi görüyor.

Sabahın ilk ışıklarına kadar dans...

Türk turizmini canlı tutan yerlerden biri olan Marmaris'te 24 saat eğlencenin tadına varabilir, sınırsız bir eğlenceye kendinizi kaptırabilirsiniz. Eğlence sektörünün önde gelen mekanlarının bulunduğu Marmaris'te sabaha kadar dans edebilir, kaliteli restoranlarda nezih bir akşam yemeği yiyebilir, canlı performansların sergilendiği gece klüplerinde müzik eşliğinde içkinizi yudumlayabilir ya da Marmaris'in merkezinde bulunan barlarda sevdiklerinizle güzel anlar yaşayabilirsiniz. Marmaris'ten dönüşte, sevdiklerinize Marmaris'i simgeleyen hediyelik eşyalardan, yöresel giysilerden, el yapımı iğne oyalarından alabilirsiniz.