Ana Sayfa | Nerede Ne Meşhur? | Türkiye Seyir Rehberi | İlan Ekle | Konuk Defteri | Anket | Reklam Ajansı     
 
 
  
Çeşme Alaçatı
Hünnap Betül Pansiyon
  Çeşme Alaçatı
Ali Baba Restaurant

 

 

 

OLİMPOS

Kendi ellerinizle topladığınız adaçayını hamakta uzanıp yudumlarken, kekik ve defne yaprakları ile pişirilen alabalığı afiyetle yerken, geceleri sahile giden yolda size eşlik eden ay ışığının güzelliği altında yıldızları izlerken hep kalmak isteyeceğiniz bir yerde olduğunuzu hissedeceksiniz, Olimpos.

OLİMPOS TANITIM
Olimpos, Antalya körfezinin güney-batı kıyısında, il merkezinin 80 kilometre güneyinde, Kemer ile Adrasan arasındadır. Olimpos, barındırdığı tarihsel değerler, ağırladığı caretta carettalar ve muhteşem doğası ile dinlenmek isteyenler için muhteşem bir seçenektir.
Olimpos'un güneyinden Sepet dağı ile başlayan ve oldukça dik yükselme Musa dağında 568 metreye ulaşır, kuzeydeki dik yamaç ise Omurga Dağı'nın güneyini oluşturur,batısında da Gölbükü Tepesi yer alır. Kent,Tahtalı Dağı'ndan çıkarak denize doğru akan bir ırmağın iki yanında kurulmuştur. Antik çağlarda bu ırmağın yatağı düzgün taşlarla örülerek bir kanala dönüştürülmüştür. Olimpos(Olympos), Luwi kökenli bir sözcük olup Batı Anadolu'nun Hellenleştirilmesi sırasında Hellenceye uydurulmuştur. Olimposun'un kuruluşu ile ilgili kesin bir tarih verilememektedir. Bununla beraber M.Ö. 168-178 yıllarında Lykia Birliği içerisinde sikke bastığı da bilinmektedir. Strabon bu birliği meydana getiren 23 kent arasında Birlikte üç oyu olan Olimpos'un ayrı bir önemi olduğunu vurgulamıştır.Hellenistik dönemde kent uzun süre Akdeniz korsanlarının barınağı olmuştur. Başta Olimpos olmak üzere çevreyi korsanlardan temizleme görevi Romalı kumandan Servilius İsauricis'e verilmiştir. M.Ö.78'de Tarentum'dan yola çıkan Romalı kumandan dört yıl boyunca onlarla uğraşmış ve sonunda korsanların reisi Zeniketes'i Olimpos'da yenmeyi başarmıştır. Kent halkınıda korsanlara yardım ettikleri gerekçesiyle cezalandırarak buradaki heykelleri Roma'ya götürmüştür. M.S. 200'de yeniden imar edilen Olimpos, bunu izleyen yıllarda en parlak dönemini yaşamıştır. Ancak M.S.300'de yöreye sürekli yapılan korsan saldırılarından epeyce zarar görmüş, çoğu kez de yağmalanmıştır. Bu yüzden güç günler geçirmiş,zamanla önemini yitirmiş ve küçük, önemsiz bir yerleşime dönüşmüştür.
TARİHİN TANIĞI;OLİMPOS'UN TARİHİ GÜZELLİKLERİ
Olimpos'da günümüze kadar ulaşmış başlıca yapılar Bazilikası ve hamam kalıntılarıdır.Tiyatronun bir kenarı oldukça iyi korunmuş olmasına karşılık Cavea'nın oturma kademeleri oldukça haraptır. Kemerlerin,tonozların taşıdığı tiyatronun skenesi (sahne binası) ise çok kötü durumdadır.Olimpos'un ortasında ve akarsuyun 150 metre batısındaki mabet, 2.90 x 7.85 metre ölçüsünde, İon üslubunda önünde iki küçük sütun bulunan megaron tipi tapınaktır. Çevreye taşları yayılmış olup sadece anıtsal kapısı iyi durumdadır.
Hangi tanrıya atandığı bilinmeyen bu mabedin kapı yanındaki bir heykel kaidesi üzerindeki yazıttan Roma İmparatoru Marcus Aurelius'un (161-180) heykelinin olduğunu okumaktayız. Bu da mabedin büyük bir olasılıkla onun zamanında yapıldığını göstermektedir. Olimpos'un güneyinde, büyük çoğunluğu tonoz örtülü, kapı lentoları ile yazıtlarının günümüze geldiği mezarların yanında az da olsa lahit mezarlar dikkati çekmektedir. Deniz kenarından kente girildiğinde akropolün altında M.S. 2.yüzyıla. ait olup sonra tekrar M.S. 5.yüzyılda ikinci defa kullanılmış olan, 1992'de Antalya Müzesi'nin yaptığı kazı sonucu ortaya çıkarılan bir mezar odası görülmektedir. Tabandaki asker ve aslan figürlerinin bulunduğu mozaikler M.S.5.yüzyıla aittir.Odanın içerisinde iki adet lahit vardır. Bunlardan biri Marcus Aurelius Zosiumas isimli bir Olimposluya, diğeri ise kaptan Eudomos aittir.Bu lahitin üzerinde bir gemi kabartması işlenmiş olup yanındaki yazıtta da Zosimas'ın dayısı kaptan Eudomos adı yazılıdır. Bu mezar odasının biraz yukarısında ve batı tarafta "Piskopos Evi "olarak adlandırılan M.S. 5 yüzyıla ait yapı bulunmaktadır. Buranın tabanı, 15.yüzyıldaki büyük depremde 1 metre su altında kalmıştır. Kalıntı parçalarından iki katlı olduğu anlaşılan bu yapının hem tabanının, hem de üst katının mozaiklerle süslü olduğu anlaşılmaktadır. Çiçeron'un Phaselis ile birlikte eski mamur şehirler diye sözünü ettiği Olimpos'daki doğal gaz püskürtmelerinden ötürü kent ateş ve demirciler tanrısı Hephaistos kültüyle ün yapmıştır.
OLİMPOS'UN ESAS SAHİPLERİ; CARETTA CARETTA KAPLUMBAĞLARI
Olimpos, caretta caretta kaplumbağaların yumurta bırakmaya geldikleri ender sahillerden biridir. Bu nedenle sahilde ateş yakmak yasaktır. Birkaç çardaklı kır lokantası haricinde bakirliğini sürdüren kumsalda kaplumbağa yumurta yuvaları metal kafeslerle korunmaktadır.
DOĞANIN HEDİYESİ; YANARTAŞ
Tüm ziyaretçilerin hoşça vakit geçirdikleri benzersiz bir doğal cennet olan Olimpos, en son doğa tarafından fethedilmiştir. Bu yüzden doğa tüm güzelliğini ve mucizelerini Olimpos'a cömertçe vermiştir. Olimpos'un kuzeyinde yer alan Çıralı Plajı'nın yamaçlarında yaklaşık 300 metre yükseklikte, Yanartaş yer almaktadır. Ören yeri girişinden yaklaşık 20 dakikalık yürüyüşten sonra bu yanar taşların olduğu tepeye ulaşılabilir. Mitolojiye göre Likya'lı Kahraman Bellerophon kanatlı atı Pegasos'un sırtında ağzından ateş püskürten canavar Kimera ile savaşmış ve onu burada öldürmüştür. Yöresel inanışa göre canavarın ağzından çıkan ateş bugün hala yanmaktadır. Kutsal alan olarak yorumlanmış olan bu yörede Romalılar ve Bizanslılardan kalma yapılarda vardır. Burada yeryüzüne çıkan doğal gaz, havanın oksijeniyle birleşerek, antik devirlerden beri yanıyor. Eskiden daha güçlü olan ateş, zamanla küçük ama çok sayıda aleve dönüşmüş.Gündüz saatlerinde belli belirsiz olan alevleri akşam saatlerinde izlemek oldukça etkileyicidir.

OLİMPOS'A ULAŞIM
Olimpos'a gidebilmek için Antalya'dan Kemer'e ulaştıktan sonra, Kumluca istikametine devam etmelisiniz. Kumluca'dan yaklaşık 70 kilometre sonra ulaşacağınız Ulupınar'ı geçer geçmez solda Çıralı Yanar Taş kavşağını görürsünüz. Kavşaktan 7 kilometre sonra da Olimpos'a ulaşabilirsiniz.

 

 

 

 

  izmir çeşme alaçatı antalya kaş kalkan bodrum kuşadası saklıkent didim marmaris fethiye ayvalık kapadokya alanya fetiye köyceğiz efes
pansiyonlar oteller merkez tatil köyleri konaklama imkanları eğlence merkezleri geziler turlar mekanlar pansiyon otel cafe bar restaurant alışveriş sağlık ve kültür turizm